1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Previous Next Play Pause

Czechow powiedział, że „bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu”. Powiedzenie to bardzo dobrze pasuje do obecnych czasów wirtualnej komunikacji, międzynarodowych projektów, szybko rozwijającej się technologii mass mediów. Dlatego też, nauka języków obcych jest niezmiernie ważna również w naszej szkole. Powszechnie wiadomo, że w dobie komunikacji liczy się umiejętność praktycznego wykorzystania zdolności językowych.

Grupa blisko 40 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Głownie miała taką możliwość podczas warsztatów językowych w Londynie, które odbyły się w dniach 16-21 października. Warsztaty zorganizowane zostały we współpracy nauczycielki języka angielskiego Katarzyny Kamińskiej z Biurem Podróży ATAS https://www.facebook.com/AgencjaTurystycznaATAS

Podczas wyjazdu młodzież miała okazję wziąć udział w bogatym programie zwiedzania uzupełnionym ćwiczeniami językowymi w naturalnych, codziennych sytuacjach. Ponadto, zakwaterowanie u rodzin brytyjskich, starannie wcześniej dobranych i sprawdzonych, stworzyło wyśmienitą okazję do poznania tradycji i zwyczajów panujących w Anglii. Niewątpliwą wartością edukacyjną wyjazdu były także zajęcia językowe w angielskiej szkole w dzielnicy Ewell z native speakerami oraz lekcje muzealne prowadzone przez miejscowego przewodnika.

W Tower of London i Galerii Narodowej na Trafalgar Square uczestnikom towarzyszyła anglojęzyczna p. przewodnik Ludmiła, dzięki której historia stała się mniej nudna, brytyjskie klejnoty koronne oglądane z bliska zachwyciły wszystkich, a sztuka malarska okazała się mniej niedostępna i bardziej zrozumiała.

W Londynie uczniowie wraz z opiekunami (oprócz inicjatorki wyjazdu byli to p. Beata Binias, p. Izolda Wesołowska i p. Błażej Wieteska) zobaczyli bardzo wiele miejsc związanych z historią, geografią i kulturą miasta i kraju, w tym, m.in. siedzibę króla – Buckingham Palace z sąsiadującym St. James’s Park, Westminster Abbey – miejsce królewskich koronacji i pogrzebów, budynki brytyjskiego parlamentu wraz ze znaną z pocztówek wieżą zegarową Elisabeth Tower z ukrytym wewnątrz dzwonem, słynnym Big Benem.

Z ogromnym entuzjazmem uczestnicy warsztatów przyjęli także przejazd London Eye – kołem obserwacyjnym, zbudowanym z okazji wejścia w nowe tysiąclecie, a także rejs Tamizą. Podczas obu atrakcji mieli okazję podziwiać piękną panoramę miasta, którą mogli także możliwość oglądać z perspektywy wzgórza Greenwich, z parku, przez który przebiega południk „0”.

Niezwykle ciekawą część wyjazdu stanowiły także wizyty w muzeach londyńskich, w tym w nowoczesnym muzeum sztuki Tate Modern, a także w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, gdzie była świetna okazja sfotografowania się z gwiazdami ekranu, sceny, sportu i innymi światowymi osobistościami z różnych dziedzin życia. Miłym zaskoczeniem była też przejażdżka specjalnymi samochodzikami po historii Londynu i Anglii oraz projekcja filmu z bohaterami Marvela w systemie 4D.

Podczas całego wyjazdu warsztatowiczom towarzyszyli (oprócz opiekunów) niezawodni kierowcy oraz pani przewodnik Gabryela, która szczegółowo omawiała każdy punkt programu, a także dbała o miłą atmosferę.

Emocji i wielu zabawnych przeżyć dostarczyły także zakupy licznych pamiątek, zwłaszcza tych wyczekiwanych na Oxford Street, korzystanie z komunikacji miejskiej w Londynie (a skorzystaliśmy z wielu opcji, wśród nich było m.in. słynne londyńskie metro, zwane pieszczotliwie „tubką”, znane czerwone piętrowe autobusy double-deckers, kolejka komputerowa DLR, pociąg podmiejski), nie zapominając o przeprawie Eurotunelem, z francuskiego Calais do brytyjskiego Dover, a w drodze powrotnej promem, dzięki czemu udało się choć chwilę podziwiać malownicze białe klify.

Taka forma warsztatów bardzo przypadła do gustu uczniom naszej szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym jeszcze liczniejsza grupa weźmie w nich udział i że staną się jedną z praktycznych form nauki języka angielskiego.

 

391647459_799865191937619_2165161605607573765_n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Previous Next Play Pause

"Przyrzekamy uroczyście" …

te słowa w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Głownie wybrzmiały w piątek, 13 października o 13.00.

Tradycją naszej placówki jest to, że ślubowanie uczniów klas I odbywa się wspólnie z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku to moment historyczny 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz uroczyste słowa roty ślubowania powtarzane przez 99 pierwszoklasistów w obecności zaproszonych gości, w tym Członka Zarządu Powiatu Zgierskiego p. Wojciecha Brzeskiego, p. Dyrektor Iwony Mokras-Wosik, nauczycieli, wychowawców,  pracowników administracji i obsługi, rodziców, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i delegacji  klas programowo wyższych.

Pani Dyrektor w słowach skierowanych do oficjalnie przyjmowanych w poczet społeczności I LO uczniów klas pierwszych, wspomniała o ważnych, pozytywnych zmianach, które zaszły w placówce, podkreśliła rolę współpracy z Rodzicami, a gratulując pierwszoklasistom dobrego wyboru szkoły, życzyła im powodzenia w dalszej edukacji.

Do słów p. Dyrektor dołączył także p. Wojciech Brzeski, wspominając z uśmiechem lata, które sam spędził w murach naszej szkoły.

Kwiaty złożone na ręce Pani Dyrektor, były symbolicznym podziękowaniem dla nauczycieli i pracowników w dniu ich święta.

Do życzeń z okazji DEN i uroczystego powitania pierwszaków dołączył również Antoni Kapusta - przewodniczący Rady SU.

Także sami główni bohaterowie tego wyjątkowego dnia nie zapomnieli o obchodach DEN. Eleganckie dyplomy i słodkie, miodowe upominki od zaprzyjaźnionej Pasieka Kotecki‼️ były wyrazem ich uczniowskiej wdzięczności.

Na koniec w brawurowo odegranej części artystycznej, przygotowanej przez wychowawców p. Katarzynę Kamińską, p. Katarzynę Krzemieniewską-Szulc, p. Justynę Chmurską i p. Katarzynę Osuwniak nasi najmłodsi uczniowie przedstawili w humorystyczny sposób początki w nowej szkole 15-letniego Tomeczka. Tym samym wkupili się w łaski całej społeczności szkolnej, czego dowodem były salwy śmiechu podczas występu i gromkie brawa już po nim.

Niech obietnica złożona w życzeniach naszych Pierwszaków będzie symbolem dzisiejszego dnia: "Wszystkim pedagogom, pracownikom siły i wytrwałości, postaramy się nie być powodem waszej złości.”

   

6 października w Starostwie Powiatowym w Zgierzu odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów wybitnie uzdolnionym uczniom i sportowcom ze szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Zgierski oraz z Zespołu Szkół w Bratoszewicach. Stypendia „Nasz Prymus”, „Nasz Talent” i „Nasz Fachowiec” wręczyli Starosta Zgierski Bogdan Jarota, Wicestarosta Zgierski Dominik Gabrysiak i Członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Brzeski.

W gronie stypendystów znaleźli się uczniowie I LO w Głownie:

w kategorii „Nasz Prymus”  - Zosia Naparty i Kacper Woźniak,

w kategorii „Nasz Talent” - Patrycja Krzeszewska.

 

Gratulujemy!