23
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
Previous Next Play Pause

"Keep calm and ... meet the Royals"

To już 3 edycja naszego konkursu.

Finał powiatowego konkursu z języka angielskiego dla uczniów klas 8 już za nam!

Cieszy nas fakt, że konkurs, którego pierwsza, pilotażowa edycja odbyła się zdalnie, ma coraz większe zasięgi. W tym roku nasze zaproszenie przyjęło aż 9 czteroosobowych drużyn z 7 różnych placówek.

Forma konkursu to "dziecko" p. Katarzyny Kamińskiej, nauczyciela języka angielskiego w naszej szkole, a samo przedsięwzięcie, ku naszemu zadowoleniu, uzyskało naukowy patronat Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego oraz honorowy patronat Starosty Zgierskiego.

Dzięki temu konkurs zyskuje odpowiedni prestiż, a jego laureaci i uczestnicy świetne nagrody, gdyż obie instytucje oraz wydawnictwo językowe Macmillan Polska, były również sponsorami nagród.

W tym roku motywem przewodnim konkursu, jak wskazuje jego tytuł "Keep calm and ... meet the Royals"  była brytyjska rodzina królewska, a termin finału odbył się niejako w przededniu koronacji króla Karola, która zaplanowana jest na 6 maja.

W pierwszym etapie konkursu uczestnicy przygotowali drużynowo krótkie filmiki na temat wybranego przedstawiciela brytyjskich Royalsów. Cieszy nas ogromna kreatywność i poczucie humoru ósmoklasistów, członkowie jury zapamiętali szczególnie motyw przypadkowego wysadzenia w powietrze królewskiego strażnika oraz próby znalezienia podobieństa między księciem Harrym a jedynym z uczestników konkursu. W drugim etapie – finałowym, musieli wykazać się wiedzą odpowiadając na pytania w części pisemnej, ustnej, na losowane w trakcie finału, o różnym stopniu trudności. Jednak częścią, która wywołała najwięcej uśmiechu i ekscytacji były krótkie scenki z życia członków rodziny królewskiej prezentowane w sali teatralnej, ze spontanicznym wykorzystaniem kostiumów.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonała Dyrektor I LO w Głownie, p. Iwona Mokras-Wosik, ale do walki zagrzewali uczestników również wyjątkowi goście, w tym p. Agata Włodarska – Frykowska, doktor WSMiP UŁ, prodziekan ds. studenckich, która również zechciała brać udział w pracach komisji konkursowej; ponadto nauczyciele jęz. angielskiego - opiekunowie uczestników oraz część zespołu anglistów naszej szkoły, autorka konkursu, p. Katarzyna Kamińska, p. Anna Rakowska, również jurorki konkursu.

O ostatecznych wynikach rozgrywek zadecydowały zarówno ocena filmików (dokonana odpowiednio wcześniej), jak i suma punktów uzyskana w drugim etapie. Jury było pod ogromnym wrażeniem przygotowania, ale też zaangażowania wszystkich uczestników.

Po burzliwych obradach, oczywiście z zachowaniem zasad tajności i uwzględniając wiele aspektów, trzy miejsca na podium zajęły następujące zespoły:

•   miejsce I: drużyna z SP nr 2 w Strykowie w składzie: Nikola Fijołek, Konstancja Tokes, Antoni Cendrowski i Antoni Głowacki – (opiekun p. Arietta Wrońszczyk-Cygan);

•   miejsce II: jedna z dwóch drużyn z SP nr 1 w Głownie w składzie: Lena Goszczyńska, Magdalena Wojtczak, Kacper Kądzielawski, Rafał Zalewski - (opiekun - p. Martyna Kabacińska);

•   miejsce III: drużyna z SP w Mąkolicach w składzie: Julia Rogalska, Laura Zjawiona, Hubert Majchrzak, Patryk Pokorski - (opiekun - p. Małgorzata Wieteska).

Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić drużynę z SP w Lubiankowie w osłabionym składzie: Nikola Sikorska, Cyprian Pieniążek, Piotr Wielec - (opiekun - p. Żaneta Szewczyk).

Warto podkreślić, że różnice punktowe między wszystkimi zespołami były niewielkie, a o ostatecznych wynikach decydowały szczegóły. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym, wraz z opiekunami, ale także wszystkim uczestnikom.

Oprócz szkół, które zajęły miejsca na podium i zdobyły wyróżnienie dziękujemy:

- dwóm drużynom z SP w Dmosinie z opiekunem, p. Joanną Kotyniak ,

- drużynie z SP nr 3 w Głownie z opiekunem, p. Moniką Łyp – Zgierską,

- drużynie z SP nr 1 w Strykowie z opiekunem, p. Adamem Rutkowskim, absolwentem naszego liceum.

Jesteśmy zaszczyceni, że podczas rozdania nagród, wyróżnień i dyplomów towarzyszył nam osobiście Starosta Zgierski, p. Bogdan Jarota.

W trakcie narady jury uczestnicy konkursu mieli także okazję zapoznać się z nasza szkołą, obejrzeć pracownie, porozmawiać z uczniami podczas wyjątkowego spaceru przygotowanego przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem, p. Magdaleną Łysio ze wsparciem p. Małgorzaty Rajpold i p. Katarzyny Krzemieniewskiej-Szulc.

Dziękujemy za tak entuzjastyczne przyjęcie formy naszego konkursu. Już mamy pomysł na kolejną edycję. Liczymy na owocną współpracę również w kolejnych latach, a fundatorom nagród raz jeszcze dziękujemy.

10
1
Previous Next Play Pause

Pod takim hasłem działają uczniowie klasy IIIa 1 Liceum Ogólnokształcącego w Głownie - Lidia Klotz, Szymon Klotz, Emilia Michałkiewicz i Wiktoria Piestrzeniewicz. Działalność ta związana jest z  udziałem w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”, w ramach której realizują projekt „BHealthy”.

"Zwolnieni z Teorii" to ogólnopolska praktyczna olimpiada dla szkół średnich. Polega ona na wykonaniu projektu, odpowiadającego na wybrany problem społeczny. Problemem, z którym postanowili zmierzyć się nasi uczniowie są złe nawyki żywieniowe, niezdrowy tryb życia oraz brak świadomości konsekwencji takich zachowań u młodych osób.

Projekt „BHealthy” opiera się na promowaniu zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania. To tematy niezwykle ważne i istotne we współczesnym świecie. Tematy, które należy głośno i wyraźnie promować i rozpowszechniać wśród młodych ludzi.

„Pomysł na wzięcie udziału w olimpiadzie pojawił się spontanicznie” - mówi Lidia, lider projektu - „mniej więcej tydzień przed ostatecznym terminem zgłoszeń stwierdziłam, że fajnie byłoby wziąć udział i zaangażować się w wymagane działania. Ukończenie projektu wiąże  się z otrzymaniem tytułu finalistów oraz cenionym na rynku pracy certyfikatem. To takie przyszłościowe myślenie związane z własnym rozwojem i doradztwem zawodowym, które realizowane jest w naszej szkole. Zebrałam więc grupę i zarejestrowaliśmy się na platformie „zwolnionych”. Wspólnie stworzyliśmy potrzebne materiały na zajęcia, prezentacje, quizy, założyliśmy media społecznościowe projektu i zaczęliśmy działać. Opiekunem projektu została pani Anna Kotulska, nasza wychowawczyni. Otrzymaliśmy z jej strony ogromną pomoc i wsparcie podczas całego etapu realizacji projektu, za co jesteśmy naprawdę bardzo wdzięczni”.  

Oprócz licznych działań uczniowie w ramach projektu przeprowadzili zajęcia w klasach 1-3 1 Liceum Ogólnokształcącego w Głownie oraz w klasach 1-6 Szkoły Podstawowej im. Henryka Sinkiewicza w Niesułkowie. Poruszyli problem złego, niewłaściwego trybu życia wśród młodzieży. Wskazali zasady zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i wymaganej aktywności fizycznej. Oprócz tego, czynnie działają na Instagramie oraz Facebooku, wstawiając posty z krótkimi informacjami na temat zdrowia. Podjęli  współpracę z grupą realizującą projekt „Pierwsi z Pomocą”, biorących również udział w olimpiadzie. Stworzyli wspólne treści łączące ich tematy, czyli zdrowie i pierwszą pomoc. Łącznie uzyskali aż 161 beneficjentów!

 

3
6
1
5
4
Previous Next Play Pause

8 lutego 2023 r.  nasza uczennica Maja Kośmider odebrała od Łódzkiego Kuratora Oświaty Waldemara Flajszera i Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego dyplom przyznający stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Jesteśmy dumni, że Maja tak wspaniale reprezentowała naszą szkołę wśród najlepszych uczniów z całego województwa.

Naszej Uczennicy i Jej Rodzicom serdecznie gratulujemy!