Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/300-wlochy/3.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/300-wlochy/1.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/300-wlochy/2.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/300-wlochy/5.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/300-wlochy/4.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/300-wlochy/6.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/300-wlochy/7.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/300-wlochy/8.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/300-wlochy/9.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/297-gdzie-wyjechac/2.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/297-gdzie-wyjechac/1.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/297-gdzie-wyjechac/4.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/297-gdzie-wyjechac/5.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/297-gdzie-wyjechac/3.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/299-negocjacje/1.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/299-negocjacje/2.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/299-negocjacje/3.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/299-negocjacje/4.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/299-negocjacje/5.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

Warning: filemtime(): stat failed for //images/djmediatools/299-negocjacje/6.jpg in /administrator/components/com_djmediatools/lib/image.php on line 73

    

9.03.2023 r. -  warsztaty na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego - Inna Ameryka? - Hawaje- historia i kultura.

 

1
2
3
4
5
6
7
Previous Next Play Pause

Aloha' tak w śnieżny, marcowy dzień zostali powitani uczniowie klas pierwszych naszej szkoły, którzy z anglistkami, p. Katarzyną Kamińską i p. Anną Rakowską, wzięli udział w warsztatach w ramach Akademii Licealisty na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Prezentacja p. dr Marka Wojtaszka z Katedry Amerykanistyki i Mass Mediów, od razu przeniosła ich na słoneczną plażę Waikiki, gdzie dowiedzieli się m.in. jak rosną ananasy, co wspólnego z Hawajami ma Wikipedia, jak brzmi ukulele i jak było naprawdę z Pearl Harbour.

W drugiej części warsztatów, z p. dr hab. Tomaszem Kamińskim, profesorem Katedry Studiów Azjatyckich, uczniowie mogli pogłębić wiedzę o Unii Europejskiej. Dzięki pracy w grupach z elementem rywalizacji, uczniowie bardzo aktywnie wykorzystali czas warsztatów. Okazało się, że wiedza z zakresu integracji europejskiej nie ma dla nich żadnych tajemnic. Quiz na podsumowanie spotkania wygrała drużyna z klasy 1b, Wojtek Piszczyński i Daniel Dziedziński, a w nagrodę chłopcy otrzymali publikacje p. doktora.

 

13.02.2023 r. -  Noc Biologów na Uniwersytecie Łódzkim

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
Previous Next Play Pause

Uczniowie realizujący program „Akademia Licealisty” o profilu biologiczno – chemicznym wzięli udział w interesujących zajęciach i pokazach zorganizowanych przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim, które zostały zorganizowane w ramach Nocy Biologów.

Jak nazwa wskazuje, zajęcia odbyły się późnym popołudniem i trwały do godziny 21 w nocy. Uczniowie udali się na zajęcia pod opieką nauczycielki biologii i chemii, pani Marty Polit – Wawrzyn.

Podczas Nocy Biologów młodzież uczestniczyła w warsztatach, których tematem przewodnim była woda. Uczniowie poznawali właściwości fizyko – chemiczne wody, sposoby jej oceny, organizmy wodne, wpływ cywilizacji na środowisko wodne, które zostały przeprowadzone na różnych wydziałach Uniwersytetu Łódzkiego.

Noc Biologów była dla uczniów ciekawą lekcją, podczas której poznawali ciekawostki ze świata nauk przyrodniczych oraz samodzielnie sprawdzali swoje wiadomości i umiejętności w zajęciach praktycznych.

Za rok kolejna Noc Biologów, na której na pewno nie zabraknie uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Głownie, ponieważ wyjazdy na Noc Biologów stały się już szkolną tradycją.

 

8.02.2023 r. – warsztaty informatyczne na UŁ  „Od czego zacząć tworzenie własnej gry komputerowej?" i wykład z matematyki "Problem bazylejski ".

 

5
1
4
2
3
Matematyka
Previous Next Play Pause

Jeżeli "Uwolnić umysł" to tylko z UŁ

O tym, że połączenie matematyki i informatyki jest fascynujące przekonali się uczniowie klas IIa i IIIa, wraz z opiekunami, p. Beatą Binias i Justyną Chmurską, biorąc udział w warsztatach „Od czego zacząć tworzenie własnej gry komputerowej?", prowadzonych przez pana dr Radoslawa Matusiaka.

Choć wszyscy uczniowie wykazali się dużą aktywnością, to na wyróżnienie ze strony wykładowcy zasłużył Dominik Sulek, uczeń kl. IIIa, który z łatwością i przyjemnością zatraca się w tworzeniu wirtualnej rzeczywistości. Budowa terenu gry czy labiryntów nie ma przed nim żadnych tajemnic.

„Problem bazylejski" dzięki panu dr Sebastianowi Lindnerowi okazał się nie być aż tak bardzo skomplikowany, a dowód oparty o latarnie morskie pokazał inną, zaskakującą twarz matematyki, królowej nauk.

 

10.01.2023 r. – warsztaty  na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego - „Making and Breaking British Stereotypes – popularne stereotypy dotyczące Brytyjczyków. Aspekty kultury brytyjskiej. Symbole Wielkiej Brytanii i Wysp Brytyjskich.

 

2
1
3
4
5
6
7
Previous Next Play Pause

Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia?

Czy sport, muzyka, jedzenie, rodzina królewska, pingwiny i ...David Beckham łączą czy dzielą te cztery tak odrębne i charakterystyczne narody na Wyspach Brytyjskich? A może jedno i drugie. Wszelkie różnice i podobieństwa między nimi starali się zrozumieć uczniowie klas pierwszych naszej szkoły, którzy pod opieką nauczycieli i wychowawców, p. Katarzyny Kamińskiej, p. Anny Rakowskiej i p. Pauliny Wielec wzięli udział w warsztatach zorganizowanych we współpracy z organizacją „Nauka bez Granic”. W obalaniu popularnych stereotypów pomagał im p. Mark Wills, lingwista z pasji, nauczyciel z zamiłowania, Brytyjczyk z pochodzenia, rodem z Cambridge, fan piłki nożnej, światowej kuchni i muzyki.

Kontynuacją odkrywania brytyjskich ciekawostek był udział w wykładzie w języku angielskim, prowadzonym przez eksperta Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego w ramach programu ‘Akademia Licealisty’, podczas którego aspekty kultury brytyjskiej poprzez symbole Wielkiej Brytanii i Wysp Brytyjskich przedstawił dr Grzegorz Zinkiewicz z Katedry Studiów Brytyjskich i Wspólnoty Narodów.

Aktywność pierwszoklasistów ucieszyła zarówno nauczycieli, jak i prowadzących te niestandardowe zajęcia, już czekamy na kolejne takie wyzwania

 

 

24.11.2022 r. – zajęcia na UŁ na wydziale filologicznym „Jak rażeni piorunem - czyli miłość do Włoch od pierwszego wejrzenia”.

 

3
1
2
5
4
6
7
8
9
Previous Next Play Pause

Czy Włosi i Polacy mają wspólne cechy? Jak odnaleźć się i nie popełnić gafy w słonecznej Italii? Czym poczęstować Włocha?  Jak zrozumieć i dobrze zinterpretować jego gesty?

Na te i inne pytania uczniowie klasy III LO w Głownie wraz z nauczycielkami Anną Rakowską i Anną Kotulską w ramach „Akademii Licealisty” usłyszeli odpowiedź w czasie zajęć z lektorem języka włoskiego na Uniwersytecie Łódzkim.

Wykładowca - rodowity Włoch - odkrył przed nami mentalność rodaków z Italii, ich światopogląd, sposób bycia i postrzegania świata, zainspirował ciekawostkami i bogactwem pięknego włoskiego języka.

Z wielką przyjemnością uczniowie odbyli interesującą wędrówkę po wydziałach uniwersytetu. Aula, w której zasiada Rada Uczelni czy studio nagrań zrobiły wrażenie …

 

22.11.2022 r. – zajęcia z native speakerem organizowane przez organizację Nauka bez Granic „An English Man in New York” oraz zajęcia w Bibliotece UŁ z native speaker’em, byłym mieszkańcem Kandy oraz USA.

 

1
2
3
4
5
6
7
Previous Next Play Pause

„Amerykański sen" przeżywali podczas warsztatów językowych uczniowie klas drugich i pierwszych naszego liceum, w których uczestniczyli razem z anglistkami, p. Katarzyną Kamińską i p. Anną Rakowską.

Podczas debaty w "American Corner" w Łodzi p. John Crust, wykładowca UŁ, urodzony w Los Angeles, wychowany w Kanadzie, z polskimi korzeniami, wskazywał na podobieństwa i różnice w systemie edukacji w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Polsce.  Podczas spotkania w Łódzkim Domu Kultury z p. Leslie Mazur Park, z organizacji "Nauka bez Granic" uczniowie wyruszyli przez ocean z londyńskiego Heathrow wprost do nowojorskiego JFK i poczuli się jak "Englishman in New York". Dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat kultury amerykańskiej z punktu widzenia rodowitego Brytyjczyka, poznali także niektóre różnice w brytyjskim i amerykańskim angielskim.

Nauczycieli cieszy aktywność uczniów podczas zajęć, gdzie mogli wykazać się praktycznymi umiejętnościami komunikacji.

 

18.11.2022 r. -  warsztaty na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ temat: Świat na mapach - Zapoznanie z narzędziami GIS, funkcjami oprogramowania ArcMap i GeoDa, samodzielne tworzenie wizualizacji wybranych zmiennych - klasa IB i IIA.

2
1
4
5
3
Previous Next Play Pause

Gdzie wyjechać, by się pośmiać dłużej żyć i się zakochać?

Uczniowie rozszerzający geografię wzięli udział w ciekawych zajęciach poświęconych tworzeniu i interpretacji map. Poznali miejsca gdzie żyją sami szczęśliwi ludzie, gdzie najłatwiej się zakochać, dowiedzieliśmy się jak Amerykanie postrzegaj różne inne narody- ta część zajęć oczywiście z lekkim przymrużeniem oka.

W trakcie warsztatów nasi licealiści zapoznali się z podstawowymi narzędziami Geograficznych Systemów Informacyjnych (GIS), a przede wszystkim dokonali samodzielnej wizualizacji przestrzennej wg powiatów następujących zmiennych: Zarobki w Polsce, Gęstość ścieżek rowerowych, Ilość koncertów, Ilość incydentów o charakterze przestępczym. Za pomocą specjalistycznego oprogramowania Arc Map i GeoDa wykonali kompletne mapy tematyczne gotowe do zamieszczenia w atlasie

Dziękujemy prowadzącym: pani dr. hab Elżbiecie Antczak, prof. UŁ, pani dr Agacie Żółtaszek oraz pani dr Karolinie Lewandowskiej-Gwarda.

 

8.11.2022 r. - zajęcia na Wydziale Zarządzania UŁ – klasa IIIA LO „Negocjacje, czyli jak skutecznie osiągnąć swoje cele” oraz „Zarządzanie sobą w czasie”.

 

1
2
3
4
5
6
Previous Next Play Pause

Negocjacje...czym są?  Czemu służą?  Jak je prowadzić? Jak jest ich sztuka - na te i inne pytania uczniowie klasy III a 1 Liceum Ogólnokształcącego w Głownie wraz z wychowawcą panią Anną Kotulska i panią Katarzyną Kamińską poznali odpowiedzi w formie wykładu i ćwiczeń praktycznych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego w ramach Akademii Licealisty.

Od dziś nasi trzecioklasiści wiedzą również o wiele więcej na temat "Zarządzania sobą w czasie"... a to we współczesnym świecie nieoceniona umiejętność...

Dziękujemy wykładowcom - Pani Marcie Góreckiej oraz Pani Anecie Olejniczak.

Było ciekawie i kreatywnie...

 

18.10.2022 r. w ramach Akademickich Spotkań uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Głownie (klasy IVa i IVb) uczestniczyli w wykładzie, którego tematem było: ,,Jak świadomie wybierać przyszłość akademicką?’’.

 Młodzież maturalna miała możliwość zapoznania się z sylwetkami aglomeracji akademickich oraz z kluczowymi elementami świadomego wyboru swojej własnej ścieżki rozwoju. Tegoroczni maturzyści poznali również najchętniej wybierane kierunki kształcenia w ubiegłym roku szkolnym oraz najefektywniejsze metody pozyskiwania informacji na temat dalszej edukacji.

Merytorycznym partnerem Akademickich Spotkań jest Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych
w Warszawie.

 

Lista zaprezentowanych uczelni wyższych: 

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, 

Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie, 

Uczelnia Techniczno-Handlowa w Warszawie, 

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, 

Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Łodzi.

Akademia Ekonomiczno- Humanistyczna w Łodzi 

 

10.10.2022 r. spotkanie z cyklu Akademicka Łódź Matematyczna. Poznaj piękno matematyki... i studiuj ją w Łodzi

 

Uczniowie klasy IV a i IIIa o profilu matinf uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez p. dr hab. Marka Majewskiego w murach naszego LO. Na spotkaniu zaprezentowano ofertę edukacyjną Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego.