22.06.2022 r.  - zajęcia w Instytucie Mikrobiologii na UŁ

 

1
3
2
4
7
8
5555
6
Previous Next Play Pause

W Instytucie Mikrobiologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego uczniowie klasy I i II o profilu biologiczno – chemicznym spotkali się twarzą w twarz, z niewidzialnym gołym okiem światem mikroorganizmów.

Podczas zajęć, uczniowie poznawali w doświadczalny sposób budowę i fizjologię bakterii oraz grzybów, a także samodzielnie przeprowadzali liczne badania.

Udział w warsztatach był dla młodzieży ciekawym i cennym z naukowego punktu widzenia doświadczeniem. Inicjatorką wyjazdu była nauczycielka biologii i chemii, pani Marta Polit-Wawrzyn.

1t
2t
3t
4t
5t
Previous Next Play Pause

Uczniowie klasy IA o profilu matematyczno – fizycznym oraz grupa uczniów z klasy IB o profilu humanistycznym wzięli udział w interesujących warsztatach na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu łódzkiego pt. „Efektywność w nauce - czyli mnemotechniki w procesie uczenia się”.

Zajęcia zostały zorganizowane przez panią Martę Polit – Wawrzyn, w ramach realizowanego w naszej szkole programu Akademia Licealisty.

Amerykański uczony Gordon Bower wykazał na podstawie badań, że uczniowie i studenci posługujący się mnemotechnicznymi systemami, potrafili zapamiętać siedem razy więcej niż ich koledzy nie stosujący tych technik. Czy nasi licealiści uzyskali wynik, o którym pisał pan Gordon Bower. Sprawdzimy to już wkrótce, we wrześniu w nowym roku szkolnym.

 

 

28.04.2022 r. – zajęcia na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego – Inna Ameryka? Hawaje – historia i kultura. Aspekty kultury brytyjskiej. Symbole Wielkiej Brytanii i Wysp Brytyjskich.

 

 

2
1
4
5
3
Previous Next Play Pause

Jak przyrządzić Blue Hawaiian? Czy koszula hawajska jest wciąż na topie? Czy ‘hula’ da się zatańczyć przy ukulele?  Co wspólnego ma koniczyna ze św. Patrykiem?  No i kto zabił smoka?

Odpowiedzi na te i inne równie ciekawe pytania poznawali uczniowie klas pierwszych i drugiej pod opieką anglistek, p. Anny Rakowskiej i p. Katarzyny Kamińskiej, którzy wzięli udział w wykładach w języku angielskim, prowadzonych przez ekspertów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego w ramach programu „Akademia Licealisty”.

O historii i kulturze Hawajów pasjonująco opowiadał dr Marek Wojtaszek z Katedry Amerykanistyki i Mass Mediów na WSMiP, a aspekty kultury brytyjskiej poprzez symbole Wielkiej Brytanii i Wysp Brytyjskich przedstawił dr Grzegorz Zinkiewicz z Katedry Studiów Brytyjskich i Wspólnoty Narodów na tym samym wydziale.

Cieszymy się, że nasza współpraca wraca w formie stacjonarnej i mamy nadzieję na kolejne równie interesujące warsztaty z różnych dziedzin.

 

 

21.04.2022 r. odbył się finał konkursu „Keep calm and … know English speaking countries’.

1
2
3
4
Previous Next Play Pause

 

Organizatorem był zespół nauczycieli języka angielskiego z naszej szkoły, z koordynatorem, p. Katarzyną Kamińską, a honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Zgierski, p. Bogdan Jarota oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

 Spośród 6 drużyn z 4 szkół podstawowych komisja konkursowa wyłoniła laureatów:

miejsce I: drużyna z SP w Dmosinie w składzie: Natalia Kotecka i Aleksandra Andrzejczak; (opiekun – p. Joanna Kotyniak) – warto podkreślić, że dziewczyny wystąpiły w osłabionym o połowę składzie, bo drużyny były 4-osobowe

miejsce II: drużyna z SP w Mąkolicach w składzie: Victoria Ślusarek, Wiktoria Pietrzak, Nikola Rożniata, Miłosz Wieteska; (opiekun – p. Małgorzata Wieteska)

miejsce III: drużyna z SP w Starym Waliszewie w składzie: Wiktoria Ossowska (w zastępstwie za chorego kolegę), Adam Zygmuntowicz, Eryk Pietrzak, Kamil Kaźmierczak; (opiekun – p. Sylwia Wojciechowska)

Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić drużynę z SP w Lubiankowie w składzie: Zofia Siatkowska, Aleksandra Kurczak, Agata Jabłońska, Karolina Zielińska; (opiekun – p. Żaneta Szewczyk).

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym, wraz z opiekunami, ale także wszystkim uczestnikom. Gościem honorowym, a jednocześnie przewodniczącą jury była p. Agata Włodarska – Frykowska, doktor WSMiP UŁ, prodziekan ds. studenckich, która podkreśliła szczególną atmosferę przedsięwzięcia, a także wspaniałe przygotowanie uczestników w obu etapach konkursu.

W trakcie narady jury uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z nasza szkołą, obejrzeć pracownie, porozmawiać z uczniami podczas wyjątkowego spaceru przygotowanego przez uczniów klasy IIA wraz z wychowawcą, p. Anną Kotulską.

 

 

7.10.2022 r. - Geograficzne świry świdrują w Lesie Łagiewnickim. Zajęcia terenowe "Badanie poziomów glebowych i morfologii gleb w wybranych zbiorowiskach leśnych"

 

7
1
2
3
4
5
6
Previous Next Play Pause