2
3
1
4
5
6
8
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Previous Next Play Pause

PAMIĘTAMY O ŻYDOWSKICH MIESZKAŃCACH GŁOWNA

 

21 maja 2021 r. uczciliśmy pamięć Ofiar głowieńskiego getta oraz Polę Hinenberg i Jej najbliższych – mamę i siostrę. 

Tematyka żydowska szczególnie zaznaczyła się w świadomości uczniów i nauczycieli naszego liceum.

Zaczęło się od realizacji projektu „Odnaleziona przeszłość” – sytuacja Polaków podczas II wojny światowej w historycznej perspektywie miasta Głowna i jego regionu, realizowanego w latach 2007 – 2009 we współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą Manfred von Ardenne Gymnasium z Berlina.

Podczas realizacji młodzież poznała również tragiczne losy Żydów z głowieńskiego getta, które zostało utworzone w maju 1940 r. Getto, zwane także „osiedlem żydowskim”, obejmowało teren ok. 0,5 ha pomiędzy trasą Łódź – Warszawa, ulicami Cegielnianą (obecnie Kopernika), Czackiego, Żeromskiego a rzeką Brzuśnią. W marcu 1941 r. getto w Głownie przestało istnieć.

W wyniku holokaustu zginęła praktycznie cała głowieńska społeczność żydowska.

Po latach Klaus i Alina Leutner przyjechali do Głowna z Panią Polą Hinenberg, zgierzanką żydowskiego pochodzenia, która wraz ze swoją matką i siostrą przebywała w okresie wojny w głowieńskim getcie. Krótko przed likwidacją getta w Głownie uciekła do rodzinnego miasta, nie wiedząc, że już nigdy nie zobaczy swojej ukochanej mamy i siostry.

Od tamtego czasu, po raz pierwszy, Pani Pola Hinenberg odwiedziła Głowno i spotkała się z młodzieżą z naszej szkoły w 2008 r., opowiadając o swoich tragicznych wojennych przeżyciach.

W tym roku przypada 10 rocznica odsłonięcia w naszym liceum tablic pamiątkowych poświęconych pamięci Ofiar getta w Głownie w latach 1940 – 1941 i bliskich Pani Hinenberg.

Uroczystość ta miała miejsce - 12 maja 2011 r.

Po tych wydarzeniach, kontynuowaliśmy poznawanie dziejów żydowskich mieszkańców naszego miasta, realizowaliśmy kolejne projekty edukacyjne, spotykaliśmy się  z potomkami rodzin żydowskich pochodzących z Głowna i okolic, odwiedzaliśmy miejsca związane z kulturą i tradycjami żydowskimi.

Efektem naszych działań są uzyskane certyfikaty Szkoły Dialogu.