12.10.2021 

Z przyjemnością informujemy, że I Liceum Ogólnokształcące w Głownie  zostało beneficjentem „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.00 na lata 2021-2025” i uzyskało rządowe wsparcie finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych przeznaczone na zakup książek i wyposażenia do biblioteki.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o pomoc w stworzeniu listy zakupowej nowości wydawniczych do naszej szkolnej biblioteki. Podajcie tytuły książek/serii wydawniczych, które polecacie, które warto przeczytać, lub które chcielibyście, by znalazły się w naszej bibliotece. Swoje propozycje proszę przekazać do biblioteki lub przesłać za pośrednictwem dziennika Librus. LITERACKI NOBEL 2021

Abdulrazak Gurnah

Najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie otrzymał tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah.
Jak podano w uzasadnieniu, twórcę doceniono za "bezkompromisową i pełną współczucia eksplorację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami".

Abdulrazak Gurnah urodził się na wyspie Zanzibar, położonej u wybrzeży wschodniej Afryki. W 1968 r. - jako uchodźca - przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie studiował. W tym kraju pozostał i kontynuował działalność literacką.

W ojczyźnie w latach 60. doszło do rewolucji, podczas której prześladowano obywateli pochodzenia arabskiego. Gurnah należał
do represjonowanej grupy i został zmuszony do opuszczenia rodziny i ucieczki z kraju, nowo powstałej Tanzanii. Miał wówczas 18 lat.
Do Zanzibaru wrócił w 1984 r.

Obecnie Gurnah pracuje także jako wykładowca akademicki na Kent University.
Wydał 10 powieści, m.in.: "Memory of Departure" (1987), "Pilgrims Way" (1988), "Dottie" (1990), "Paradise" (1994), "Admiring Silence" (1996), "By the Sea" (2001), "Desertion" (2005) i "The Last Gift" (2011), a także liczne opowiadania. W tekstach zajmuje się problemami związanymi z emigracją i losem uchodźcy, których sam doświadczył. Ceni twórczość Wole'a Soyinki, Ngũgĩ wa Thiong’o i Salmana Rushdiego. Jego dzieła porównywane są z tymi Josepha Conrada, Hemrana Melville'a i V.S. Naipaula.

Żadna z jego książek nie doczekała się dotychczas polskiego tłumaczenia. 


       

   Zbigniew Rokita


W niedzielę 3 października na jubileuszowej 25 gali ogłoszono, która książka została wyróżniona Nagrodą Literacką Nike 2021.

Jury pod przewodnictwem prof. Ingi Iwasiów zdecydowało, że „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" Zbigniewa Rokity jest najlepszą książką ubiegłego roku. Zbigniew Rokita otrzymał także nagrodę czytelników za swój reportaż.

Zbigniew Rokita to dziennikarz i reporter, który publikował w "Tygodniku Powszechnym", "Polityce" czy "Dzienniku Gazecie Prawnej". Jego nagrodzona książka to reporterski zapis prywatnej historii rodziny autora na tle wielkiej historii Górnego Śląska.

Oprócz zwycięzcy o Nike 2021 walczyli także:

·                     Kasper Bajon – "Fuerte" (reportaż)

·                     Krzysztof Fedorowicz – "Zaświaty" (powieść)

·                     Aleksandra Lipczak – "Lajla znaczy noc" (reportaż)

·                     Grzegorz Piątek – "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" (reportaż)

·                     Jacek Podsiadło – "Podwójne wahadło" (poezja)

·                     Zbigniew Rokita – "Kajś" (reportaż)

·                     Monika Śliwińska – "Panny z ‘Wesela’. Siostry Mikołajczykówny i ich świat" (biografia)              

 


   

           

Narodowe Czytanie 2021

 

W sobotę 4 września o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała 10. jubileuszową edycję Narodowego Czytania 2021. Tegoroczna lektura to dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

 

Narodowe Czytanie w naszej szkole odbędzie się na lekcjach języka polskiego i godzinach wychowawczych.


Biblioteka zaprasza!

Witamy wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym 2021/2022

Uczniowie klas drugich i trzecich proszeni są o zwrot książek oraz innych materiałów bibliotecznych wypożyczonych w poprzednim roku szkolnym.

Przypominamy o przestrzeganiu zasad korzystania z biblioteki w czasie pandemii COVID-19.


Zapraszamy wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły do wzięcia udziału w szkolnym konkursie.

Poniżej zamieszczone są regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy.

Regulamin konkursu [pdf]

Formularz zgłoszeniowy [pdf]


Patroni roku 2021 - Cyprian Kamil Norwid

W tym tygodniu przypominam również postać Cypriana Kamila Norwida, który w 200 rocznicę urodzin został patronem roku 2021.

Cyprian Kamil Norwid urodził się we wsi Laskowo-Głuchy pod Radzyminem 24 września 1821 roku. W 1842 r. wyjechał z Polski. Zmarł w Paryżu 22/23 maja 1883 roku. Należy do najwybitniejszych polskich prozaików i poetów, był również znakomitym dramaturgiem, grafikiem, malarzem, czy wreszcie myślicielem. W dorobku artysty znajduje się chociażby słynny utwór „Bema pamięci żałobnej rapsod” z roku 1851, czy „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie”, który ukazał się w roku 1856. Ale to mało, bowiem wymieniać można więcej w dorobku tego jednego z największych polskich romantyków. W 1859 roku ukazał się „Do obywatela Johna Browna” , później „W Weronie” i „Moja ojczyzna” lub równie liryczne „Vade-mecum”. Pośród jego poematów odnajdujemy na przykład „Fortepian Szopena” czy „Assunta”, pisane prozą „Czarne Kwiaty” i „Białe Kwiaty”; napisał pięć nowel, a pośród nich „Ad leones!” i „Stygmat”, natomiast z ośmiu dramatów chociażby „Kleopatra i Cezar” oraz „Za kulisami”. W dorobku artysty znajduje się też kilkanaście obrazów, a pośród nich ten zatytułowany „Jutrznia”.

Na pewno szczególnym momentem w dziejach naszej recepcji Norwida był ten, w którym jego poezja spotkała się z popkulturą, co było zasługą Czesława Niemena. Na wydanej pół wieku temu płycie „Niemen Enigmatic” artysta zamieścił mianowicie suitę z tekstem Norwidowego wiersza „Bema pamięci żałobny rapsod”.

 

Wybrane pozycje jego twórczości znajdują się także w zbiorach naszej biblioteki.

 

Źródło:https://zyciorysy.info/cyprian-kamil-norwid


Patroni roku 2021 - Krzysztof Kamil Baczyński

Kontynuując prezentację wybitnych ludzi pióra, którzy zostali patronami roku 2021, w tym tygodniu przypominam Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Urodził się 22 stycznia 1921 r. Nazywany poetą z pokolenia Kolumbów, którego pierwsze tomiki ukazywały się podczas okupacji, a cały dorobek, obejmujący kilkaset wierszy i opowiadań, przetrwał wojnę. Inaczej niż sam autor, który zginął w powstaniu warszawskim w 1944 r. Mit poety z AK i Szarych Szeregów był inspirujący nie tylko dla literatów, utwory Baczyńskiego były wielokrotnie śpiewane – tu punktem odniesienia pozostają “Wiersze wojenne” Ewy Demarczyk z 1965 r. Znane są również interpretacje Jacka Kaczmarskiego i Grzegorza Turnaua. Przed ostatnią, 76. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego ukazała się zaś “Astronomia poety”, wspólny album Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik.

 

Zachęcam do zapoznania się z twórczością poety, której tytuły znajdują się także w naszej szkolnej bibliotece.


Patroni roku 2021 - Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz urodził się w 1921 r. Uznany poeta, dramaturg, prozaik. Prekursor awangardy w poezji i dramacie. Na pytanie, czy możliwa jest poezja po Oświęcimiu, dał własną odpowiedź, tworząc nowy typ powściągliwego wiersza. Poszukiwacz nowych form ekspresji poetyckiej, odchodzący od awangardy w stronę ascetycznej prostoty.

Autor m.in. tomów wierszy i poematów:

„Niepokój”, „Regio”, „Płaskorzeźba”, „Zawsze fragment”, „Matka odchodzi”. Odnowiciel formy teatralnej: „Kartoteka”, „Stara kobieta wysiaduje”, „Na czworakach”, „Kartoteka rozrzucona”.

Poeta zmarł w 2014 r.

Rok Różewicza jest szansą, żeby przypomnieć tę część jego twórczości, do której się ostatnio nie wraca. Pojawi się też pierwsza reporterska biografia poety, autorstwa Magdaleny Grochowskiej.

Zachęcam do zapoznania się z twórczością Różewicza, której najbardziej znane tytuły znajdują się w naszej bibliotece.


„Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich” to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę."

DLACZEGO CZYTANIE JEST TERAZ WAŻNIEJSZE NIŻ KIEDYKOLWIEK!

Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczać się do spędzania czasu na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności.

W kwietniu i przez cały rok bardzo ważne jest poświęcenie czasu na samodzielne czytanie lub z dziećmi. Nadszedł czas, aby świętować znaczenie czytania, wspierać rozwój dzieci jako czytelników oraz promować dożywotnią miłość do literatury i integrację ze światem pracy.

Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Od 1 do 23 kwietnia UNESCO dzieliło się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności.

 

źródło: www.swiatowydzienksiazki.pl

https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday


Patroni roku 2021

  

Krótką prezentację PATRONÓW 2021 r. rozpoczynamy od Stanisława Lema, którego 100 rocznica urodzin będzie obchodzona 12 września. W kolejnych tygodniach zaprezentowani zostaną pozostali trzej mistrzowie pióra oraz Kard. Stefan Wyszyński.

          

Stanisław Lem

Polski filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.

Sławę zyskał nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami - jest najczęściej czytanym i tłumaczonym polskim autorem powieści. Najbardziej znanym jego dziełem jest „Solaris”. Fenomen popularności jego twórczości stanowi oryginalne podejście do kategorii gatunku. Książki Lema łączą w sobie analizy społeczne ze złożoną i atrakcyjną fabułą, w której naukowe rozważania przeplatane są fantastycznymi, futurystycznymi domysłami lub przewidywaniami autora. Często swoimi fantastyczno-naukowymi powieściami Lem zdawał się przewidywać przyszłość. Jego fascynacja filozofią i futurologią zaowocowała wieloma pozycjami poruszającymi tematykę rozwoju techniki i technologii, zmian w naturze ludzkiej, rozwojowi rasy ludzkiej, człowieka i jego miejsca we Wszechświecie, czy... kontaktów pozaziemskich. W jego dorobku znaleźć można opowiadania science-fiction, jak chociażby "Bajki robotów", ale także powieści detektywistyczne, futurologiczne eseje i rozprawy, poezję i listy, a także scenariusze słuchowisk, filmów czy dramatów. 

Fantastyka, cybernetyka czy filozofia to najsławniejsze, ale nie jedyne tematy, w jakich poruszał się pisarz. Dzięki swojej wszechstronnej wiedzy Stanisław Lem koncentrował swoje książki wokół podróży kosmicznych, rozwoju cywilizacji, także tych wymyślonych przez siebie, odkryć naukowych, czy nawet - sztucznej inteligencji. Nie brak jednak u niego także rozmyślań na temat wizji społeczeństwa, utopii i antyutopii, krytyki totalitaryzmu czy powieści realistycznych. Tematyka książek Stanisława Lema oraz same zainteresowania autora sprawiły, że jego nazwiskiem została nazwana odkryta we wrześniu 1970 r. planetoida, a także pierwszy, zbudowany w całości w Polsce, satelita naukowy. W 1996 roku został on także nominowany do Nagrody Nobla, której ostatecznie nie otrzymał.  

Miłośników fantastyki naukowej, filozofii, ale także humanistów zachęcam do zapoznania się z twórczością Stanisława Lema, którego książek nie brakuje również w naszej szkolnej bibliotece.

            

Więcej informacji na temat Stanisława Lema i jego twórczości:

https://solaris.lem.pl

https://lubimyczytac.pl


W wieku 75 lat zmarł Adam Zagajewski

– ceniony pisarz, prozaik i eseista, przedstawiciel
Nowej Fali i laureat wielu międzynarodowych wyróżnień
 


Adam Zagajewski był poetą, pisarzem i eseistą, przedstawicielem Nowej Fali, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym finalistą Nagrody Literackiej „Nike”, Międzynarodowej Nagrody Vilenica, Nikolaus-Lenau-Preis, Nagrody Tomasa Tranströmera i Neustadt Prize. Członek Polskiego PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Urodził się w 1945 r. we Lwowie.  W latach 1982–2002 żył we Francji. Był redaktorem „Zeszytów Literackich”. Pierwsze książki poetyckie Zagajewskiego „Komunikat” (1972) i „Sklepy mięsne” (1975) stanowiły realizację nowofalowego postulatu mówienia prawdy o otaczającej rzeczywistości i obnażania fałszu oficjalnego języka. Zagajewski był autorem takich zbiorów wierszy jak m.in. „List. Oda do wielości” (1983), „Jechać do Lwowa” (1985) oraz „Płótno. Paryż” (1990) „Ziemia ognista” (1994), „Trzej aniołowie” (1997), „Pragnienie” (1999), „Asymetria” (2014), „Lotnisko w Amsterdamie” (2016), „Prawdziwe życie” (2019). Cenione były także jego tomy eseistyczne takie jak „Dwa miasta” (1991) „W cudzym pięknie” (1998), „Obrona żarliwości” (2002), „Poeta rozmawia z filozofem” (2007), „Substancja nieuporządkowana” (2019).

 


Patroni roku 2021

 

Sejm RP ustanowił patronów roku 2021. Uhonorowani zostali:

Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz.

2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Stanisław Lem 

W roku 2021 przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Pisarz uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie „w swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst uchwały.

 Cyprian Kamil Norwid

W 2021 roku swoje 200. urodziny obchodziłby Cyprian Kamil Norwid. Ten poeta, dramatopisarz i artysta w swojej twórczości w uzasadnieniu uchwały został doceniony za „twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący”.

Krzysztof Kamil Baczyński

Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, którzy także zostali podkreśleni w uchwale. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.

 

Tadeusz Różewicz

Do grona patronów dołączył również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W uchwale napisano „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.

Kard. Stefan Wyszyński

W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uchwale zwrócono uwagę, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury.

 

Konstytucja 3 Maja

Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.