3.10.2021

Biblioteka poleca:

               

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku – Zbigniew Rokita

 

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.

Zbigniew Rokita
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


22.04.2021 r.

Biblioteka poleca:

12 lekcji i multimedia na temat licealnych lektur szkolnych

 

 

Na stronie lekcjeoczłowieku.pl znajduje się 12 lekcji na temat lektur szkolnych (dla liceów) oraz bogaty zbiór multimediów. Wszystko dostępne online.

Każda lekcja składa się z kilku wykładów (każdy ok. 15-30 min) oraz oferty multimediów związanych z tematem.

„Lekcje o człowieku. Klasyka na nowo odczytana” zrealizowano w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lekcje dotyczą lektur z przekroju całej historii literatury polskiej – od Bogurodzicy do Olgi Tokarczuk.

 

Źródło:

 https://biblioteka.pl/artykul/12-lekcji-i-multimedia-na-temat-licealnych-lekturszkolnych/10299


13.04.2021 r.

Biblioteka poleca:

 

Teraz i na zawsze – Mikki Daughtry, Rachael Lippincott

 

Autorki światowego megahitu "Trzy kroki od siebie" powracają z nową poruszającą historią miłosną i pytaniem: Czy można znaleźć prawdziwą miłość, kiedy straciło się wszystko?

Kyle i Kimberly tworzyli idealną parę przez wszystkie lata liceum. Jednak w wieczór balu na zakończenie szkoły wydarza się katastrofa. Podczas jazdy samochodem zupełnie niespodziewanie Kimberly zrywa z Kyle’em i dochodzi do wypadku. Kimberly ginie, a Kyle z uszkodzeniem mózgu trafia do szpitala. Nikt nie jest w stanie pojąć, z jak ogromną traumą musi zmierzyć się chłopak. Nikt nie jest w stanie go zrozumieć.

Z wyjątkiem zjawiskowej dziewczyny o imieniu Marley.

Marley cierpi z powodu własnej straty, straty, za którą wciąż się obwinia. Podczas gdy ona i Kyle wzajemnie leczą swoje rany, niepostrzeżenie pojawia się między nimi uczucie. Kyle jednak nie może się pozbyć przeświadczenia, że nadciąga kolejna katastrofa – silniejsza niż wszystkie inne. Katastrofa, która zniszczy wszystko, co tak bardzo starał się zbudować na nowo. I ma rację.

 

 

Jeszcze większy przypał – Beeth Garrod

 

Ja, Bella Fisher, jestem tak opanowana, spokojna i pozbierana jak zawsze. Czyli: ANI TROCHĘ.

Powody?

Jesteśmy tylko przyjaciółmi z Fantastycznym Adamem. Moja BFF Tegan zachowuje się dziwacznie. W soboty pracuję przebrana za ogromnego psa. I, o zgrozo: nowa dziewczyna mojego piekielnego eks jest PRAWDZIWĄ MODELKĄ.

Jakby tego było mało, mama otworzyła lodziarnię dla psiaków – Psierożki. A cała szkoła obserwuje każdy mój ruch w nadziei, że załatwię nam koncert najlepszego zespołu świata.

Co mogłoby pójść źle? A tak, racja. Absolutnie wszystko.

 

 

Projekt Prawda – Dante Medema

 

Jeśli twoje życie zostało zbudowane na kłamstwie, skąd możesz wiedzieć, czy cokolwiek w nim jest prawdą?

Siedemnastoletnia Cordelia Koenig chce szybko uporać się z projektem na zakończenie szkoły. Postanawia skorzystać z pomysłu starszej siostry i zbadać swoje etniczne pochodzenie. A wisienką na torcie ma być praca w zespole z Kodiakiem Jonesem, obiektem jej westchnień. Jedyne, co musi zrobić, to wysłać próbkę swojego DNA do laboratorium, napisać pracę i czekać na najwyższą ocenę.

Lecz cały świat dziewczyny się wali, kiedy otrzymuje wyniki testu. Cordelia zaczyna wątpić we wszystko, co dotychczas było dla niej oczywiste – przestaje ufać matce i nie wie, kim tak naprawdę jest osoba, która spogląda na nią z lustra. Pocieszeniem jest dla niej tylko Kodiak – chłopak z gitarą, który pisze wiersze. Ale Kodiak to również chłopak z mroczną przeszłością, od którego powinna trzymać się z daleka…

"Projekt Prawda" to poruszająca historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, ale także o przyjaźni i miłości – we wszystkich jej odcieniach – opowiedziana za pomocą mejli, esemesów oraz narracji stylizowanej na wiersz. Historia, od której nie można się oderwać.

 

 

Sweetfreak – Sophie McKenzie

Koszmar przemocy internetowej i walka o swoją godność!

Carey i Amelia są nierozłącznymi BFF. Ich relacja rozpada się jednak z dnia na dzień, gdy Amelię zaczyna trollować online użytkownik o nicku Sweetfreak, a oskarżenie o bycie autorką hejterskich komentarzy pada na jej przyjaciółkę. Dotąd popularna w szkole Carey zostaje odrzucona przez znajomych. Nastolatka jest gotowa na wszystko, aby udowodnić swoją niewinność, demaskując prawdziwego autora wiadomości. Ale gdy zagrożenie przenosi się do życia poza Internetem, wydarzenia szybko wymykają się jej spod kontroli.

Czy Carey zdoła odkryć, kim jest Sweetfreak, nim ona i jej bliscy znajdą się w prawdziwym niebezpieczeństwie?

 

 

Nie bez powodu – Joanna Szpak

Prawdziwa historia o sile przyjaźni, pierwszej miłości i pokonywaniu własnych ograniczeń.

Skąd brać siłę i nadzieję do codziennej walki? Jak zaakceptować samego siebie oraz własne wady?

Patryk różni się od większości ludzi, których spotyka na swojej drodze. Czuje się odmienny, gorszy i niechciany. Każdy dzień przynosi mu wiele bólu, zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego. Chciałby być taki, jak wszyscy, lecz wie, że to niemożliwe. Niemożliwe dla osoby niepełnosprawnej.

A jednak chłopak uparcie się nie poddaje, codziennie rozwijając w sobie pasję, która nadaje jego życiu zupełnie nowy wymiar. Konie są dla niego czymś więcej niż tylko pięknymi stworzeniami. Dzięki nim może poznawać otaczającą go okolicę, czego sam nie byłby w stanie zrobić. A już wkrótce pokonywanie kolejnych ograniczeń stanie się łatwiejsze, bo w życiu Patryka pojawi się ktoś, z kim połączy go silna i nierozerwalna więź…

 

 Źródło: https://lubimyczytac.pl


W wieku 75 lat zmarł

Adam Zagajewski
 – ceniony pisarz, prozaik i eseista, przedstawiciel Nowej Fali
i laureat wielu międzynarodowych wyróżnień

 

 

Adam Zagajewski był poetą, pisarzem i eseistą, przedstawicielem Nowej Fali, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym finalistą Nagrody Literackiej „Nike”, Międzynarodowej Nagrody Vilenica, Nikolaus-Lenau-Preis, Nagrody Tomasa Tranströmera i Neustadt Prize. Członek Polskiego PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Urodził się w 1945 r. we Lwowie.  W latach 1982–2002 żył we Francji. Był redaktorem „Zeszytów Literackich”. Pierwsze książki poetyckie Zagajewskiego „Komunikat” (1972) i „Sklepy mięsne” (1975) stanowiły realizację nowofalowego postulatu mówienia prawdy o otaczającej rzeczywistości i obnażania fałszu oficjalnego języka.

Zagajewski był autorem takich zbiorów wierszy jak m.in. „List. Oda do wielości” (1983), „Jechać do Lwowa” (1985) oraz „Płótno. Paryż” (1990) „Ziemia ognista” (1994), „Trzej aniołowie” (1997), „Pragnienie” (1999), „Asymetria” (2014), „Lotnisko w Amsterdamie” (2016), „Prawdziwe życie” (2019). Cenione były także jego tomy eseistyczne takie jak „Dwa miasta” (1991) „W cudzym pięknie” (1998), „Obrona żarliwości” (2002), „Poeta rozmawia z filozofem” (2007), „Substancja nieuporządkowana” (2019). 

 

Substancja nieuporządkowana - Adam Zagajewski

 

Gdybym był filozofem, napisałbym rozprawę o uśmiechu – o tym, jak zmienia twarz kobiety czy mężczyzny, jak sprawia, że twarde rysy twarzy kogoś nieuważnego, nieobecnego, wycofanego, niekiedy może pełnego niechęci, albo po prostu głęboko obojętnego, zmęczonego, zdeprymowanego, nagle miękną i ślą do innych sygnał mówiący: jestem człowiekiem, nie jestem taki zły. Może nawet mówi coś więcej: jestem wolny.
[fragment]

Adam Zagajewski w zbiorze Substancja nieuporządkowana prowadzi czytelnika drogą swoich myśli: od życia w wolności i prawie po symfonie Mahlera. Zagląda do korespondencji Czapskiego z Heringiem i daje się porwać niezrównanej sile ich rozmowy. Z nostalgią zerka w stronę Schulzowskiego irracjonalnego Drohobycza. Podgląda Herberta skupionego nad swoim notatnikiem w zapomnianym już muzeum w Dahlem. Skłania czytelnika do uważności. Poddaje pod rozważania tematy praw i zadziwienia. Wspomina artystów, których już nie ma – wielkich poetów naszych czasów i zastanawia się nad ich przesłaniem w chaotycznym świecie „dzisiaj”. Próbuje zapanować nad nieuporządkowaną substancją literatury.

Źródło opisu: https://www.znak.com.pl


15 luty 2021 r.

Biblioteka poleca:

Reportaże - obrazem świata

Exodus. Reportaż o uchodźcach i migracji -  Marcin Żyła

Uchodźcy i migranci wpłyną na nasze życie bardziej niż najbliższe wybory czy rewolucja technologiczna. Już przeobrazili Europę. A to dopiero początek jeszcze większej zmiany, która czeka nas w najbliższych latach.

Marcin Żyła śledzi ich losy od początku tzw. kryzysu uchodźczego. Z rozmachem kreśli mapę współczesnych migracji. Książka ta powstała dzięki jego podróżom do Ugandy, Libanu, Grecji, na Lampedusę, po Bałkanach i zachodniej Afryce. Odpowiada na pytania, które zadajemy sobie codziennie: Jakie są przyczyny współczesnego uchodźstwa? Czy istnieje szansa, by zatrzymać kryzys w sposób humanitarny? W jakiej Europie będziemy żyli za 10 lat?
Ukazując ostatnie wydarzenia w szerokiej perspektywie, autor przywołuje konkretne ludzkie historie i dramaty, bo tylko tak można pokazać prawdę o tym zjawisku.

 

Lalki w ogniu. Opowieści z Indii  – Paulina Wilk

 

W swej reporterskiej książce „Lalki w ogniu” dziennikarka „Rzeczpospolitej” i podróżniczka Paulina Wilk daje czytelnikom zaskakujący obraz Indii. Z jednej strony medialny symbol azjatyckiego boomu, indyjski tygrys, zdumiewa gospodarczym potencjałem i uwodzi egzotycznym urokiem. Z drugiej to społeczeństwo wciąż podzielone na panów i służących, rządzone przez skrywane namiętności i tysiącletnie przesądy.

Kraj, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a miliony dziewczynek znikają bez wieści. W „Lalkach w ogniu” te dwa światy przenikają się. Autorka zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy najbardziej przyziemne i najintymniejsze. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek. Jak pójść na randkę w kraju, w którym za przedmałżeńską miłość grozi śmierć. Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej.

Książka dzięki sugestywnemu stylowi Pauliny Wilk zapiera dech swą obrazowością i magią. Równocześnie dla wszystkich, którzy wybierają się eksplorować ten egzotyczny kraj, stanie się nieocenionym przewodnikiem po meandrach tej fascynującej kultury.

Świetnie napisana, wciągająca i mądra książka o obcowaniu z Indiami, które niczego nie ukrywają – odsłaniają całe piękno i nędzę istnienia. Paulina Wilk znakomicie wciela się w rolę wrażliwej i spostrzegawczej przewodniczki.

Wojciech JagielskiBardzo wciągająca lektura opowiadająca historię niezwykłego kraju w niezwykły sposób. Wiernie oddany obraz panujących zwyczajów, szczegółowe opisy postaci, kultury miejsca oraz prawdziwego oblicza Indii, nierzadko tragicznego. Plastyczny język pobudza wyobraźnię i płynnie przenosi czytelnika w poszczególne miejsca i sytuacje. Mimo dużej ilości poruszanych tematów oraz wyczerpujących opisów – proporcje dobrane są idealnie. Książka z powodzeniem może służyć jako przewodnik po Indiach, ponieważ pokazane są oczami osoby, która zna ten kraj i bardzo dobrze go rozumie. Nie mogłam się oderwać – żałuję, że skończyłam!

Martyna Wojciechowska

 

Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan
 - Dariusz Rosiak

 

„Tysiące wschodnich chrześcijan ginie dziś z rąk islamskich fanatyków, setki tysięcy uciekają z miejsc, w których mieszkali przez stulecia. Są zastraszani i wysiedlani, a my przyglądamy się bezczynnie, jak wysycha źródło, z którego wybiła nasza kultura. Oglądamy nagrania z egzekucji i — jak zwykle, gdy chcemy zagłuszyć sumienie — organizujemy akcje humanitarne.

Nie chciałem do nich dołączać ani uprawiać salonowej moralistyki. Wolałem wyruszyć w podróż, spróbować opisać świat, który być może się kończy, złożyć hołd jego mieszkańcom. Czym innym ma być dobra podróż, jeśli nie wyrazem szacunku dla ludzi i ich historii, adoracją miejsc i rzeczy?” – pisze we wstępie Dariusz Rosiak, znakomity dziennikarz i reporter, autor książki.

Chrześcijaństwo powstało na Wschodzie, ale dziś, w czasach konfliktu z Państwem Islamskim, życie chrześcijan w tym rejonie stało się niemożliwe. Dariusz Rosiak ruszył śladem wschodnich chrześcijan. Pojechał tam, skąd pochodzą, i tam, dokąd uciekają. Do Turcji, Iraku, Libanu, Egiptu, Izraela, do Syryjczyków mieszkających w Szwecji.

To historia, która toczy się na naszych oczach, i nikt nie wie, jak się skończy. To historia wielkiej, liczącej ponad dwa tysiące lat kultury, ale i śmierci, rzezi, prześladowań, opowiadana przez zwykłych ludzi.

 

Gottland – Mariusz Szczygieł

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy — Gottland — to kraj horroru, smutku i groteski. „Gottland” Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova — kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

 

Projekt: Prawda – Mariusz Szczygieł

„Projekt: prawda” to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku „Portret z pamięci” zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha.

Szczygieł stawia swego rodzaju pomnik tej przebrzmiałej, ale cenionej kiedyś powieści, porównywanej w latach 60. z dziełami Sartre’a czy Camusa. Jeszcze się nie zdarzyło – uważa pomysłodawca projektu – żeby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we własnej książce.

Bohater powieści Stanucha wyznaje: „Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane”.

 

Mariusz Szczygieł – znany reporter, autor „Gottlandu” i „Zrób sobie raj”, przełożonych na 17 języków, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 – twierdzi, że te słowa zainspirowały go do szukania cudzych prawd. Pomogło mu to przeżyć trudny dla niego rok: „Pisarz Stanisław Stanuch z Nowej Huty rzucił mi koło ratunkowe. Narzucił mi rygor”.

Reporter szuka prawdy w Grudziądzu, Supraślu, Warszawie, Londynie, Pradze, Paryżu, Nowym Jorku, w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Jej dostarczycielami są postaci znane jak Stańko, Kapuściński czy Osiatyński, ale i przygodnie poznani pasażerowie pociągów, goście knajp, taksówkarze czy bywalcy warszawskiej księgarni Wrzenie Świata.

„Projekt: prawda” składa się z trzech części. W pierwszej jest zapisem intymnych przeżyć autora, który chowa się przed światem „między malarstwem a muzyką”. Część druga to „Portret z pamięci” czyli książka w książce. Część trzecia jest „zapisem apetytu na życie”, a precyzyjniej ujmując: apetytu na ludzi.

Reporter Szczygieł nie ma żadnych zahamowań, aby przypadkowo poznane osoby pytać o ich osobistą filozofię. Spotkani ludzie powierzają mu swoje życiowe odkrycia.

Ktoś uważa, że trzeba zawsze mówić „tak” rzeczom małym.

Ktoś, że albo można należeć do ludzi, którzy wyrzucają krzesła, albo do ludzi, którzy dają krzesłom nowe życie.

Ktoś, że nie wolno dać zasnąć ślimakowi, bo nie wolno dać zasnąć miłości.

Co człowiek – to inna prawda, zawsze poprzedzona błyskotliwym dialogiem lub zaskakującą opowieścią.

„W moim amoku polowania na cudzą prawdę, doszło jednak do wielu przekroczeń – pisze Szczygieł. – Nie są to tylko prawdy, z których ktoś zwierzył się reporterowi. Pojawiają się prawdy wyczute, prawdy wyczytane, prawdy wykradzione. Także prawdy, które znienacka rodzą się we mnie, kiedy ktoś mnie sprowokuje”.

Ze wszystkich książek Mariusza Szczygła to właśnie w „Projekcie: prawda” znajdziemy najwięcej gry między autorem a światem. Nie tylko reporter przeszukuje świat w poszukiwaniu zdań kluczy. Czasem świat sam zgłasza się do reportera, na przykład pod postacią starszej kobiety: „Ja, proszę pana – powiedziała – mam prawdę jak cegłę. I mogłabym nią pana uszkodzić”.

 

Więcej na temat reportażu czytaj: 

https://lubimyczytac.pl/10-reportazy-ktore-warto-przeczytac


 4 luty 2021 r.

W tym tygodniu „Biblioteka poleca”:

Czas na ciszę – Anna Dąbrowska

Oksana potrafi śpiewać tak, że jej głos przenika ludzkie dusze, rozpala serca, a z oczu wyciska łzy. Ale jej największe marzenie wcale nie jest związane z muzyką. Straciła już matkę, a teraz może również stracić młodszego brata, Tomka, który zmaga się z ciężką chorobą. Targana sprzecznymi emocjami dziewczyna decyduje się wystartować w eliminacjach do popularnego programu muzycznego, a ewentualną wygraną przeznaczyć na leczenie brata. Ta decyzja okaże się przełomowa i sprawi, że w jej życiu pojawi się ktoś, kto pomoże jej uwierzyć w siebie i zawalczyć o szczęście…

 

Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem
- Przemysław Staroń

Bycie nastolatkiem to chyba najtrudniejszy okres w życiu. Na każdym kroku pytania
i wyzwania. Świat i to, co się w nim teraz dzieje, nie ułatwia sprawy. Szkoła tym bardziej nie staje na wysokości zadania i nie daje młodym ludziom wsparcia.

Przemek Staroń, nauczyciel etyki i filozofii w II LO w Sopocie, Nauczyciel Roku 2018, psycholog z Uniwersytetu SWPS, nominowany do ”nauczycielskiego Nobla”, czyli Global Teacher Prize, fan Harry’ego Pottera i klocków Lego postanowił coś z tym zrobić. Zebrał od młodych ludzi, w tym swoich uczniów i uczennic, pytania i lęki, z jakimi się borykają. Na przykład o to, czy warto się zakochiwać, co jest w życiu ważne, dlaczego wygląd ma takie duże znaczenie, skąd brać siłę do pokonywania trudności, jak znieść porażkę. Następnie sięgając po historie z literatury, filmu, a nawet gier pokazał, jak można sobie z tymi małymi i dużymi wyzwaniami poradzić. Podparł się przy tym wiedzą psychologiczną, której podstawy wykłada w wyjątkowo prosty i zrozumiały sposób. Wplata je w opowieści o znakomicie znanych czytelnikom bohaterach m.in. serii o Harrym Potterze, "Gwiezdnych Wojen", „Stranger Things”, „Małego Księcia”, Muminków, Avengersów, „Władcy Pierścieni”. Są tu też poruszające historie z jego własnego życia.

„Szkoła bohaterek i bohaterów” to skrzyżowanie powieści przygodowej z poradnikiem i pamiętnikiem. Bawi, wciąga, inspiruje do myślenia. A przede wszystkim dostarcza młodym czytelnikom i czytelniczkom konkretnych narzędzi radzenia sobie z trudnościami. Zresztą i tym starszym się one przydadzą.

Książkę ilustrowała Marta Ruszkowska, której poetyckie grafiki są jak materiał wprost na koszulki, torby czy tatuaże.

 

Wszystkie znaki na niebie i ziemi  - Jenn Bennett

Kiedy ambitna nastolatka wraca do swojej rodzinnej miejscowości i zakochuje się w miejscowym rozrabiace, a zarazem jej najlepszym przyjacielu z dzieciństwa, wiadomo, że nie obejdzie się bez skandalu…

Czasami by odnaleźć w życiu dobro, trzeba najpierw pogodzić się z tym, co w nim złe.
Josie Saint-Martin, obiecująca młodziutka fotograficzka, połowę życia spędziła na tułaczce z mamą z miasta do miasta. Po latach wracają do rodzinnego miasteczka w Nowej Anglii, by poprowadzić rodzinną księgarnię. Dla Josie to tylko krótki przystanek – dziewczyna swoją przyszłość wiąże z Zachodnim Wybrzeżem i planuje wkrótce się tam przenieść.
Plany krzyżuje jej spotkanie z Luckym Karrasem. Tak się składa, że Lucky, mający reputację outsidera i buntownika, w dzieciństwie był jej najlepszym przyjacielem. Chłopak daje teraz jasno do zrozumienia, że nie chce mieć z nią do czynienia. Wszystko zmienia pewna wyjątkowo nieudana impreza przy basenie, kiedy to Josie pakuje się w nie lada tarapaty i – zupełnie nieoczekiwanie – Lucky bierze całą winę na siebie….

 

To już nie ma znaczenia - Joanna Jagiełło

 

"Jeżeli idziesz przez piekło, nie zatrzymuj się, idź dalej. Wszystko się kiedyś kończy."

                                                                                                                         Winston Churchill

Powieść o czterech przyjaciółkach. Każda z nich jest zupełnie inna, każda ma swoją smutną historię, swoje problemy i słabości, z którymi co dzień próbuje walczyć. Łączą ich balet, wspólne próby i przygotowania do wielkiego finałowego występu.
Niedługo przed występem, w czasie obozu treningowego, jedna z przyjaciółek znika w tajemniczych okolicznościach… Nikt nie wie, co się z nią stało, czy uciekła, czy została uprowadzona, a może popełniła samobójstwo…

Jej zniknięcie prowokuje i wymusza to, że przyjaciółki zaczynają szukać, analizować, rozmawiać, zastanawiać się nad sensem jej słów… To już nie ma znaczenia… Ta śliczna, z pozoru szczęśliwa dziewczyna okazała się bardzo samotna, zrozpaczona i okrutnie krzywdzona przez najbliższych. Dlaczego nikt nie zauważył wcześniej, co tak naprawdę się dzieje. Przyjaciółki wstydzą się teraz, że czasem nawet jej zazdrościły – nie były świadome, jak bardzo była krzywdzona. Teraz muszą wyjaśnić i zrozumieć jej zniknięcie. Prawda jest bolesna, dotyczy ich wszystkich, a jest bliżej niż myślą… a niektóre chwile zmieniają wszystko. Są jak granica między przed i po.

 

Przyrodnia siostra – Jennifer Donnelly

 

Nie rób jedynie rys na baśni. Rozbij ją w drobny mak!


Isabelle z pozoru powinna być bezgranicznie szczęśliwa – przecież już niebawem poślubi przystojnego królewicza… Tyle że nie jest tą piękną dziewczyną, która zgubiła na balu szklany pantofelek i podbiła serce młodzieńca. Jest jej nieatrakcyjną przyrodnią siostrą, która już od dawna krok po kroku traciła cząstkę siebie, żeby sprostać oczekiwaniom despotycznej matki, a teraz za wszelką cenę starała się wcisnąć stopę w pantofelek Kopciuszka. Kiedyś wesoła, odważna i dobra, stała się z czasem podła, zazdrosna i pusta wewnętrznie…

Niestety, królewicz odkrywa oszustwo, jakiego się dopuściła, żeby udawać Kopciuszka, i odrzuca zawstydzoną dziewczynę. I właśnie dzięki temu Isabelle otrzymuje szansę, by na nowo odnaleźć siebie, zmienić swe przeznaczenie i dowieść tego, co brzydkie przyrodnie siostry wiedzą od zawsze: złamane serce to za mało, by złamać dziewczynę…

Bestsellerowa pisarka Jennifer Donnelly z typową dla niej błyskotliwą pomysłowością i mądrością przywołuje oryginalną wersję baśni o Kopciuszku, wysyłając pomijaną dotąd w klasycznej opowieści postać w drogę ku pewności siebie, przebaczeniu winy…. oraz ku nowej definicji piękna.

 

Trzy kroki od siebie – Mikki Daughtry, Tobias Iaconis i inni

 

Czy wyobrażasz sobie, że się zakochujesz, choć nie wolno ci nawet dotknąć drugiej osoby? Jedyną szansą Stelli na przeżycie są nowe płuca. Życie dziewczyny to ciągłe pobyty w szpitalu, przyjmowanie leków i oczekiwanie na przeszczep. W tym czasie musi zachować bezpieczną odległość od wszystkich, żeby nie narażać układu odpornościowego osłabionego nieustanną walką z zakażeniami i antybiotykoopoornymi bakteriami. Bez żadnych wyjątków.

Will już dawno porzucił nadzieje na wyleczenie. Gdy tylko skończy osiemnaście lat i będzie mógł decydować o sobie, zamierza skończyć ze szpitalem, lekami i drenażem. Marzy o podróżach i poznawaniu świata.

Stella wie, że powinna się trzymać od Willa z daleka. Wystarczy jeden oddech, jeden pocałunek, by jedno zaraziło drugie. Oboje są świadomi, że mogą umrzeć. Ale im więcej czasu spędzają w swoim towarzystwie na szpitalnych korytarzach, tym bardziej narzucony z góry dystans przypomina nieludzką karę.

Czy trochę bliskości to naprawdę wyrok śmierci dla nastolatków? Czy można uleczyć złamane serce? Dramat romantyczny o nieuleczalnej chorobie, jaką jest mukowiscydoza i miłości, która rozkwita pomimo zakazów.

Przebój filmowy wytwórni CBS Films i Lionsgate w kinach wiosną. W rolach głównych zobaczymy gwiazdę Riverdale Cole’a Sprouse’a oraz znaną z takich produkcji jak Gorzka siedemnastka i Split Haley Lu Richardson.

 

Blizny jak skrzydła – Erin Stewart

Każdy z nas ma blizny. Niektóre po prostu lepiej widać…


Rok po pożarze, który ją okaleczył, szesnastoletnia Ava wraca do szkoły. Przywykła już do krępujących ludzkich spojrzeń i niewybrednych określeń. Ale jest jedno, którego nienawidzi bardziej niż innych: „ocalona”. Jak nazwać kogoś, kto ocalał wbrew własnej woli? Kto czasami żałuje, że żyje?

Kiedy Ava poznaje Piper, dziewczynę, która tak jak ona jest ofiarą wypadku i poparzenia, dopuszcza do siebie myśl, że być może nie będzie musiała stawić czoła koszmarowi samotnie. Piper pomaga jej odnaleźć w sobie dziewczynę, jaką była przed pożarem – normalną nastolatkę, która całowała się ze swoim chłopcem i śpiewała na scenie. Ale Piper toczy swoją własną bitwę, a gdy Ava omal nie traci przyjaciółki, musi zdecydować, czy zbuduje swoją „nową normalność” na tym, co widzi w lustrze – czy oprze się na ludziach, którzy przy niej stoją.

Ta piękna, afirmująca życie debiutancka powieść Erin Stewart została nazwana odpowiedzią na Cudowne dziecko dla nieco starszej widowni. Idealna dla fanów Jandy Nelson, Nicoli Yoon i Johna Greena.

 

Źródło: https://lubimyczytac.pl


 26 stycznia 2021

MATERIAŁY EDUKACYJNE WSPOMAGAJĄCE ZDALNE NAUCZANIE

 

Kształcenie na odległość: Poradnik dla szkół

 

LEKTURY SZKOLNE (I NIE TYLKO)

WolneLektury.pl

Darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

ChmuraCzytania.pl 

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Norwida,  Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Czytaj.pl

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce. Główna odsłona akcji odbywa się co roku
w listopadzie (choć ostatnio odbyła się specjalna edycja z powodu kwarantanny). W ubiegłym roku kampania dotarła do prawie 1000 miejscowości w Polsce i wielu miejsc za granicą. Warto obserwować, można uzyskać darmowy dostęp do nowości wydawniczych w postaci ebooków i audiobooków.

 

PLATFORMA MEN Z MATERIAŁAMI EDUKACYJNYMI

Epodreczniki.pl

Ta platforma to narzędzie informatyczne, na którym umieszczono bezpłatne materiały edukacyjne. Wszystkie treści dostępne są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji ani dodatkowego oprogramowania.

E-lekcje historii z Polskim Radiem

W serwisie przygotowano wybór artykułów i serwisów historycznych, które urozmaicą zdalną naukę. Wybór materiałów i linków oparty jest o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego
i rozszerzonego) dla liceów i techników.

 

NAUKA ZDALNA Z NOWĄ ERĄ

Terazmatura.pl

Portal dla maturzystów i nauczycieli. Każdy maturzysta może teraz bezpłatnie korzystać ze wszystkich zasobów portalu – arkuszy, fiszek, kalendarza przygotowań maturalnych i wielu, wielu innych materiałów edukacyjnych.

Dlaucznia.pl

Portal dla uczniów uczniów szkół średnich. Zawiera kompleksowe opracowania każdego tematu: lekcje, podsumowania, infografiki, filmy i materiały wspomagające.

Uczniowie mają dostęp do fiszek i quizów, dzięki którym szybko sprawdzą swoją wiedzę.

Dlanauczyciela.pl

Tutaj zebrano materiały do wykorzystania w pracy zdalnej z uczniami.

 

NAUKA ZDALNA Z WSIP

Pomagamy w nauce z domu 

Strona, na której udostępniono niezbędne pomoce, z których mogą korzystać zarówno uczniowie i rodzice, jak i nauczyciele. Wymaga rejestracji nauczyciela.

Zdasz.To

Darmowy serwis dla uczniów szkół średnich ułatwiający naukę poszczególnych przedmiotów.

WSiPnet

Platforma umożliwiająca pracę nauczycieli i uczniów w oparciu o e-podręczniki WSiP, wymaga zalogowania.

 

MATERIAŁY CKE

Zbiory zadań 

Miejsce, w którym dostępne są zbiory zadań z przedmiotów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym,  zawierają one od kilkudziesięciu do kilkuset zadań, pogrupowanych według zagadnień tematycznych. Wiele zadań w tych zbiorach zawiera nie tylko przykładowe rozwiązania, ale również komentarze i wskazówki, przydatne w samodzielnej pracy. 

Arkusze maturalne 

Tutaj opublikowano wszystkie arkusze maturalne z lat 2015-2019, przydatne przy powtarzaniu i sprawdzaniu zdobytej wiedzy.

 

TEATR, FILM, MUZYKA...

FilmotekaSzkolna.pl

Ogólnopolski program edukacji filmowej dla szkół ponadpodstawowych, realizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wprowadzenie wiedzy o filmie do programu nauczania.

Ninateka.pl

Platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie

PolskaPoezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

MuzykotekaSzkolna.pl

Internetowy serwis edukacji muzycznej redagowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

KulturalnaSzkoła.pl

TVP Kultura przygotowała specjalne pasmo edukacyjne “Kulturalna szkoła”. W dni powszednie od godz. 13:00 antena zaprasza na filmy, spektakle i programy kierowane do młodzieży szkolnej.

 

INNE

LegalnaKultura.pl

Celem Fundacji Legalna Kultura jest prowadzenie działań na rzecz promocji legalnych źródeł kultury i budowania świadomości odbiorców na temat ich roli.  Na stronie Fundacji wyodrębniona jest  StrefaDlaUczniów  z wyszczególnionymi legalnymi źródłami w postaci stron internetowych przydatnych w nauce poszczególnych przedmiotów.

Culture.pl

Portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, stworzony przez Instytut Adama Mickiewicza. Portal stawia sobie za zadanie promowanie dokonań polskich twórców w świecie oraz poszerzanie świadomości kulturalnej u polskiego odbiorcy.

KopernikwDomu

Na stronie Centrum Nauki Kopernik uruchomiono platformę wspomagającą uczniów i nauczycieli w realizacji edukacji zdalnej, można na niej znaleźć inspirację wielu ciekawych eksperymentów i doświadczeń.

 

Poniżej kilka stron z materiałami edukacyjnymi do samodzielnej nauki.

 

https://epodreczniki.pl/
https://pistacja.tv/

https://szaloneliczby.pl/
http://www.math.edu.pl/
https://pl.khanacademy.org/

https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna
https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

 


21 grudnia 2020

Wszystko to, co wyjątkowe  -  Matthew Quick  

 

Oto Nanette. Wzorowa uczennica, gwiazda szkolnej ligi piłkarskiej i posłuszna córka. Zawsze robi to, czego się od niej oczekuje.

Ale wszystko zmienia się w dniu, w którym dostaje podniszczony egzemplarz Kosiarza balonówki – tajemniczej, niewydawanej od lat kultowej powieści. Nanette czyta ją dziesiątki razy. Chce być taka jak główny bohater. Chce być buntowniczką.
Choć udaje wygadaną rebeliantkę, w środku to jednak ta sama Nanette, samotna introwertyczka, która usiłuje znaleźć swoje miejsce w nieprzyjaznym świecie. Zmuszona dokonać kilku trudnych wyborów nauczy się, że za bunt trzeba czasem zapłacić wysoką cenę.

Ponad wszystko - Nicola Yoon

Choroba nastoletniej Macddy jest bardzo rzadka. Ma alergię na cały świat. Od siedemnastu lat jest uwięziona w domu. Kontaktują się z nią wyłącznie mama i pielęgniarka. Pewnego dnia Maddy wygląda przez okno i widzi... jego. Jest wysoki, szczupły, ubrany na czarno. Ich spojrzenia się spotykają. Obserwuje go z oddali. Już wie, że jej życie właśnie się zmieniło. Nieodwracalnie. I wie, że to będzie katastrofa.

Maybe Someday - Colleen Hoover

On, Ridge, gra na gitarze tak, że porusza każdego. Ale jego utworom brakuje jednego: tekstów. Gdy zauważa dziewczynę z sąsiedztwa śpiewającą do jego muzyki, postanawia ją bliżej poznać.
Ona, Sydney, ma poukładane życie: studiuje, pracuje, jest w stabilnym związku. Wszystko to rozpada się na kawałki w ciągu kilku godzin.
Wkrótce tych dwoje odkryje, że razem mogą stworzyć coś wyjątkowego. Dowiedzą się także, jak łatwo złamać czyjeś serce…

„Maybe Someday” to opowieść o ludziach rozdartych między „może kiedyś” a „właśnie teraz”, o emocjach ukrytych między słowami i o muzyce, którą czuje się całym ciałem.


11 grudnia 2020

W tym tygodniu „Biblioteka poleca”:

Co robić gdy brakuje Ci odwagi? Kultowy poradnik dla nastolatków – Jennifer Shannon

Chcesz stać się odważniejszą wersją siebie? Czujesz, że czas pożegnać się z nieśmiałością i zacząć walczyć o swoje? Masz już dość chowania się w cieniu? Męczy się to, że w obliczu stresujących sytuacji zamieniasz się w kogoś, kim nie jesteś?


Ekspertka w dziedzinie terapii CBT i ACT przygotowała dla Ciebie profesjonalny trening psychologiczny. Jej metody są skuteczne, bo oparte na dowodach naukowych. Treść doprawiła szczyptą humoru i wzbogaciła komiksami, które pomogą ci lepiej zrozumieć jej sekrety i skuteczniej wcielić je w życie. To nie jest typowy poradnik psychologiczny, a doskonale zaprojektowana innowacja terapeutyczna.


Nieśmiałość znika tylko wtedy, kiedy stawiasz jej czoła. A zmiany przychodzą wtedy, gdy zaczynasz działać.


Sekretne życie zwierząt -  Andrzej G. Kruszewicz

Poznaj najciekawsze tajemnice zwierzęcego świata.

W życiu codziennym bardzo często posługujemy się epitetami odwołującymi się do nazw zwierząt. Czasem używamy ich niestety w kontekście obraźliwym. Osłem lub baranem nazywamy kogoś upartego. Określenia małpa, suka czy hiena też nie zaliczają się do komplementów. Skojarzenia zwierzęce pojawiają się jednak także w znaczeniu pieszczotliwym. Mamy więc wśród bliskich kotki, pieski, misie, żabki i myszki. Czy takie porównania są zgodne z charakterem zwierząt? Na ile zwyczaje panujące wśród zwierząt możemy odnosić do naszego życia, a zwłaszcza do relacji w rodzinie?

Poznaj najciekawsze tajemnice zwierzęcego świata.


Osaczeni przez liczby. O algorytmach, które kontrolują nasze życie.
Od facebooka i Googla po fake newsy i bańki filtrujące           

- David Sumpter 

Osaczeni przez liczby to podróż przez ciemną stronę matematyki, podczas której dostrzegamy jak rządzi ona naszą aktywnością w mediach społecznościowych a nawet …wpływa na nasze plany turystyczne. Algorytmy sterują całymi społeczeństwami, czego najlepszym przykładem jest afera Cambridge Analytica w której niechlubną i kluczową jednocześnie rolę odegrał Facebook wykorzystując bez naszej wiedzy i zgody posiadane na nasz temat „wrażliwe” dane. David Sumpter podjął się niełatwego zadania; sprawdził czy matematyka przekracza (i w jakim stopniu) niebezpieczne granice, ingerując i wpływając na podejmowane przez nas decyzje. Rozwój technologiczny, stale zwiększająca się zależność ludzi od komputerów i Internetu otworzyły przed matematykami i analitykami danych okno na nasze życie. Wykorzystując stale zbierane dane o tym gdzie podróżujemy, gdzie robimy zakupy, (a zwłaszcza co i z jaką częstotliwością) kupujemy, oraz jakie są nasze zainteresowania, poglądy, orientacja seksualna, preferencje i zapatrywania polityczne, mogą oni antycypować nasze przyzwyczajenia i coraz bardziej przenosić ciężar podejmowanych przez nas decyzji na …algorytmy.”


Zamachy na Piastów Agnieszka Teterycz-Puzio 

Od nieudanej próby zabójstwa Bolesława Chrobrego podczas spotkania z cesarzem Henrykiem II, po dramatycznie dla Polski morderstwo Przemysła II, dzieje naszej pierwszej dynastii usiane są zamachami i spiskami na życie władców. Motywacje zamachowców nie zawsze były natury politycznej. Choć nie wszyscy Piastowie wiedli tak bujne życie, jak Kazimierz Wielki, próby ich usunięcia miewały także podłoże osobiste.

Jakie były dalsze losy zamachowców? Co popychało ich do czynów, które nie raz dramatycznie zmieniały dzieje Piastów i całego kraju? I jak Polska prezentowała się pod tym względem na tle „średniej europejskiej”?

Agnieszka Teterycz-Puzio – profesor dr hab., wykładowca historii w Akademii Pomorskiej, autorka kilku biografii polskich władców średniowiecznych oraz uznanej książki Polscy krzyżowcy.


Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić  - Dean Burnett

Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?

WSTAWAJ! SZKODA DNIA!

MOŻE MÓGŁBYŚ ODŁOŻYĆ TEN TELEFON CHOĆ NA MINUTĘ?!

TRAKTUJESZ DOM JAK HOTEL!

A cóż to się porobiło z twoimi rodzicami?

Istnieją setki książek dla rodziców o tym, jak mają radzić sobie z tobą. Teraz trzymasz w ręku pierwszą książkę napisaną dla ciebie po to, byś mógł zrozumieć, co, u licha, dzieje się z twoimi rodzicami. Jej autorem jest światowej sławy neurobiolog Dean Burnett, znany z bestsellera „Gupi muzg”.

Dlaczego rodzice mają obsesję na punkcie porządku i twojego smartfona, nie pozwalają ci się wyspać i w ogóle cię nie rozumieją? Nie martw się, to ich bardzo typowe usterki. Dzięki tej książce dowiesz się, jak je usuwać, a nawet – jak im zapobiegać!

Źródło: https://lubimyczytac.pl


3 grudnia 2020

Najgłośniej krzyczy serce  - Martyna Senator 

 

Nina to młoda i wrażliwa dziewczyna, która ponad wszystko kocha taniec. Pewnego dnia jej na pozór idealne i poukładane życie zamienia się jednak w koszmar. Kacper natomiast próbuje wmieszać się w tłum i zniknąć. Chłopak kiedyś miał wszystko, teraz jednak jego jedynym celem jest przetrwanie.


Serce na wietrze, tom II z serii Okruchy gorzkiej czekolady  - Elżbieta Sidorowicz

 

Ania ze sztuką radzi sobie świetnie, jednak przedmioty ścisłe to dla niej czarna magia. W dodatku nowy, surowy nauczyciel matematyki zamienia jej życie w piekło. W związku z tym, aby oderwać się od szkoły, dziewczyna zapisuje się do grupy Dworzec, która zrzesza dobrze rokujących artystów. Tam poznaje Witka, a między dwójką nastolatków zaczyna rodzić się niezrozumiałe dla nich obojga uczucie. I każde z nich będzie chciał poradzić sobie z nim na własny sposób. Czy jednak czekanie i niepewność nie zaprzepaszczą tego, co zapowiada się na coś naprawdę fajnego?

 


Gołąb i wąż - Shelby Mahurin

 

Louise le Blanc po ucieczce ze swojego klanu znajduje schronienie w mieście Cesarine. Tam, kosztem przetrwania, musi porzucić wszelką magię, zdając się tylko na samą siebie. Dlaczego Lou musi się ukrywać? Bowiem w mieście takim jak Cesarine poluje się na takie jak ona.

Dziewczyna jest czarownicą, dlatego nikt w najśmielszych snach nie spodziewał się, że jej życie splecie się z życiem Reida Diggory’ego. Reid, który na święceniach przyjął imię Chasseur, żyje w myśl zasady, że czarownice trzeba zabijać.

Jednak miłość czyni głupców z nas wszystkich, dlatego choć wojna między czarownicami a Kościołem jest nieprzejednana, być może niemożliwe stanie się możliwe?

 


Spalona - Laura Bates

 

Upokorzenie jakie spotkało 15-letnią Annę w internecie sprawia, że ta postanawia usunąć po sobie wszelkie wirtualne ślady i zacząć wszystko od nowa. Pod nowym nazwiskiem, w małej szkockiej wiosce, odżegnując się od wszystkiego, co stanowiło jej dotychczasową tożsamość.

Dziewczyna znajduje się w trudnej sytuacji. Próbuje się chronić zachowując pełną anonimowość, jednocześnie przeżywa trudne chwile związane z żałobą, po niedawno zmarłym ojcu, co przypomina jej o dotychczasowym życiu.

Niestety pozostanie niewidocznym na dłuższą metę jest bardzo trudne, dlatego kiedy nieświadomie zachodzi za skórę szkolnemu przywódcy, Simonowi Stewartowi, ten zaczyna interesować się dziewczyną o wiele bardziej, niż by tego chciała.

Podczas gdy przeszłość powoli zakrada się do jej życia, Anna odkrywa mroczną historię związaną z nowym miejscem zamieszkania. Opowiada ona o Maggie, buntowniczej dziewczynie, która spodobała się synowi ziemskiego właściciela ziemskiego – i przyszło jej za to drogo zapłacić.


Radio Silence -  Alice Oseman

 

Frances jest świadoma tego, kim jest i do czego chce w życiu dojść. Pierwszy krok do realizacji swojego planu to rozpoczęcie dorosłego życia i dostanie się na wymarzoną uczelnię. Nikt i nic nie może jej w tym przeszkodzić! Żadni znajomi, ciężar przeszłości, a tym bardziej ona sama.

Pewnego dnia Frances zostaje niespodziewanie zauważona przez autora swojego ulubionego podcastu z Radia Silence. Dziewczyna otrzymuje propozycję współpracy. Jej praca miałaby polegać na tworzeniu grafik do nowych odcinków. Nowe możliwości otwierają ją również na nowe znajomości, a te zasiewają w niej ziarno niepewności. Czy aby na pewno obrana przez nią droga jest tą, którą powinna podążać?

Odkrywając siebie na nowo stanie przed wyzwaniem. Którą wersją siebie zechce być i która z nich jest prawdziwa?


 

Ballada ptaków i węży (prequel serii Igrzyska śmierci) - Suzanne Collins

 

Tytuł ten to długo wyczekiwana premiera, zwłaszcza wśród fanów fantastyki oraz samych Igrzysk Śmierci. 

O czym opowiada Ballada ptaków i węży? Fabuła książki ma miejsce 64 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w pierwszej części serii. Będziemy mieli okazję, żeby poznać początki Prezydenta Snowa.

Na Kapitolu w porze dożynek rozpoczynają się dziesiąte Głodowe Igrzyska. Młody, osiemnastoletni Coriolanus Snow, przygotowuje się do roli mentora Igrzysk. Nie pała jednak zadowoleniem, kiedy dowiaduje się, że pod jego opiekę trafia uczestniczka z najbiedniejszego Dystryktu Dwunastego.

Mimo tego ambitny młodzieniec postara się nie poddawać. Zamierza wykorzystać cały swój spryt i urok, żeby pomóc dziewczynie. Od jej zwycięstwa zależy nie tylko życie młodej trybutki, ale także dalsze losy samego Snowa.

 


27 listopada 2020

W ramach cyklu Biblioteka poleca, chciałabym zachęcić Was do obejrzenia ekranizacji spektakli na podstawie znanych utworów literackich oraz programów poświęconych literaturze. To doskonałe uzupełnienie wiedzy, jak i powtórka do egzaminu maturalnego.

„Makbet” w reżyserii Andrzeja Wajdy

Tak o spektaklu mówił reżyser: „ Powstał zupełnie inny obraz, choć styl, obsadę i dekoracje przenieśliśmy wiernie z oryginalnej inscenizacji. Pozostał zimny klimat świata zminimalizowanego do kilku odcieni: czerni, szarości, błękitu. Dodaliśmy jednak efekty

specjalne, przez co widowisko stało się czymś z  pogranicza kina i teatru”.  Komputerowe efekty specjalne przygotowała Alvernia Studios, pierwsza w powojennej Polsce niepaństwowa wytwórnia filmowa.

Link :https://ninateka.pl/film/makbet-andrzejwajda?fbclid=IwAR08yL1EJ3PQiCrzowFjz4zML5xDzZin0ZNDum4s8Zp54zHIATgFw24mS80

 

Musical „Chłopi”

„Chłopi” według powieści Władysława Reymonta to kolejny musical Wojciecha Kościelniaka. Reżyser sięga ponownie po trudny do przełożenia na język teatralny tekst literacki i z powodzeniem przenosi go na Dużą Scenę Teatru Muzycznego w Gdyni. Ta interpretacja dzieła, to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób ważnej lektury.

Link:  https://vod.tvp.pl/website/chlopi,47294173#

 

„Śluby panieńskie”

Jedna z najsłynniejszych komedii Aleksandra Fredry przygotowana przez Jana Englerta w Teatrze Narodowym.

Link: https://vod.tvp.pl/website/sluby-panienkie,30803296

 

„Inny świat”

Proza obozowa Herlinga-Grudzińskiego dziś ma status klasyki. W PRL-u stanowiła pozycję zakazaną. Autor telewizyjnego scenariusza tematem swojej adaptacji uczynił człowieczeństwo jako sytuację graniczną, a więc kondycję o którą trzeba nieustannie walczyć, gdyż nie jest dana raz na zawsze.

Link: https://vod.tvp.pl/website/inny-swiat,44912600#

 

Ferdydurke”  Witolda Gomrowicza

Adaptacja powieści Witolda Gombrowicza, zrealizowana w 1986 r. przez Macieja Wojtyszkę, ze znakomitą rolą Jana Peszka. Spektakl znalazł się w Złotej Setce Teatru Telewizji.

Link: https://vod.tvp.pl/website/ferdydurke,47744349

 

Herbert – mosty

Cykl poświęcony wybranym wierszom Zbigniewa Herberta. Widz staje się świadkiem a zarazem uczestnikiem w procesie analizy wierszy, dokonywanym przez różniące się od siebie wiekiem, wiedzą i perspektywą życiową grupy czytelników jego poezji.

Link: https://vod.tvp.pl/website/herbert-mosty,40699992#

 

*********************************

Źródło: https://ninateka.pl

             https://vod.tvp.pl

W zasobach internetowych prezentowanych platform znajduje się wiele interesujących i przydatnych materiałów. 

Polecam. Małgorzata Rajpold

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W listopadzie ruszyła największa akcja czytelnicza w Polsce Czytaj Pl. Akcja ma charakter darmowej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. W tym roku przygotowano 12 wyjątkowych tytułów. Aby cieszyć się radością z czytania wystarczy pobrać aplikację Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR, który jest kluczem do wirtualnej biblioteki. Zeskanuj kod QR i ciesz sie radością czytania!                                       

  Akcja trwa od 02 - 30.11.2020r.

 

 


Od października na platformie internetowej wolnelektury.pl dostępny jest audiobook pt."Uczta” autorstwa Platona. Dzieło filozoficzne, które jest jednym z najważniejszych dzieł w historii kultury europejskiej. Tekst utworu, przeczytał znany aktor i reżyser teatralny i filmowy Andrzej Seweryn.

Dla tych, którzy wolą czytać, książka jest dostępna w formie ebooka w kilku formatach.

Polecamy!


 

"Niebo istnieje naprawdę" Todd BurpoLynn Vincent

Dusza wędrująca do góry...Dokąd zmierza? To pytanie zadają sobie wszyscy ludzie. Bo nie wierzę, że znalazłby się ktokolwiek, kto choć raz o tym nie pomyślał...Co stanie się z moją duszą? Tym niematerialnym wnętrzem, które jest częścią mnie, moimi myślami, moim umysłem, moim sumieniem, wszystkim pozostałym. Ciało jest tylko na chwilę, na ten czas, który dostaniemy do przeżycia. A później zostaje już tylko nasza dusza. Tylko pytanie, co z nią się stanie, gdy my umrzemy i odejdziemy z tego świata.?Chcecie się dowiedzieć, to sięgnijcie po tę książkę.


 

"W dżungli życia" Beata Pawlikowska

Polecam każdemu zastanawiającemu się nad sobą i życiem nastolatkowi i każdej szukającej sensu życia i swojej drogi nastolatce. Do poczytania, do przemyślenia.

 „W dżungli życia” jest lekturą obowiązkową dla wszystkich szukających inspiracji i motywacji do zmian. Podróżniczka opowiada o swoim życiu, jako dżungli, która może przerażać i unieszczęśliwiać, ale każdy z nas siłą woli, dążeniem do szczęścia może je zmienić, tak jak tylko zechce.


 

„Smętarz dla zwierzaków" Stephen King

Czasami martwe jest lepsze.

Zazwyczaj przeprowadzka to początek nowego życia, ale dla rodziny Creedów stała się początkiem ich końca. Mistrz horroru Stephen King zaprasza czytelników na wycieczkę do piekła i z powrotem!

Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem – przytulną, przyjazną wiejską przystanią po zgiełku i chaosie Chicago. Cudowne otoczenie Nowej Anglii, łąki, las to idealna siedziba dla młodego lekarza, jego żony, dwójki dzieci i kota. Wspaniała praca, mili sąsiedzi i droga, po której nieustannie przetaczają się ciężarówki. Droga i miejsce za domem, w lesie, pełne wzniesionych dziecięcymi rękami nagrobków – to tam dzieci z miasteczka zakopują swe martwe zwierzaki. Ci, którzy nie znają przeszłości, zwykle ją powtarzają... i nie chcą słuchać ostrzeżeń. 

Stephen King napisał tę powieść podczas pobytu w wynajętym domku w Orrington, w stanie Maine. Fakt ten niewiele by znaczył, gdyby nie cmentarz zwierząt, który znajdował się nieopodal…


"Eleonora i Park" Rainbow Rowell

Bohaterami książki R. Rowell są dziewczyna i chłopak, para nastolatków, którzy początkowo się nie lubią, ale jak to w książkach bywa – z upływem stron stają się sobie coraz bliżsi. Ich znajomość zaczyna się, gdy Eleonora pojawia się jako nowa uczennica w szkolnym autobusie i z braku lepszego miejsca siada koło Parka. Park i Eleonora to oboje trochę dziwacy i outsiderzy. On ubiera się na  czarno, słucha punk rocka, czyta nałogowo komiksy, a przy okazji jest w połowie Koreańczykiem, co sprawia, że czuje się trochę odmieńcem. Ona ubiera się po męsku, jest pulchna (albo tak się jej tylko wydaje, tego nie wiemy) i ma burzę rudych włosów. Jak rozwinie się ich znajomość - przeczytacie w książce


 

„Wielka Księga koszykówki. Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o NBA” Bill Simmons

Książka o baskecie, jakiej jeszcze nie było!
Kiedy szalenie uparty i niezwykle zabawny, uzależniony od koszykówki dziennikarz bierze się za opisanie historii NBA, można oczekiwać absolutnie fantastycznej lektury. Billa Simmonsa znają miliony fanów w USA. Jego książka stała się biblią dla każdego, kto kocha basket.

Od odwiecznego pytania o to, kto był górą w rywalizacji Billa Russella i Wilta Chamberlaina, przez rozważania na temat najlepszego zespołu w historii, po ranking 96 największych graczy w dziejach NBA i odkrycie sekretu koszykówki.

Simmons otwiera - a potem zamyka raz na zawsze - każdą koszykarską debatę. Jego opinie są autorytarne, bywają kontrowersyjne, ale jednocześnie sprawiają, że każda strona Wielkiej księgi koszykówki dostarcza znakomitej rozrywki. Zupełnie tak, jakby Michael Jordan wrócił na parkiet w najlepszej formie i zmierzył się z drużyną LeBrona Jamesa. To po prostu trzeba przeczytać!