Godziny pracy biblioteki:
Poniedziałek |
8.45 - 14.45 |
Wtorek |
8.00 - 14.00 |
Środa |
8.00 - 14.00 |
Czwartek |
8.00 - 14.00 |
Piątek |
8.00 - 14.00 |
Regulamin biblioteki szkolnej
w I Liceum Ogólnokształcącym w Głownie
I Regulamin wypożyczalni i czytelni
- Z księgozbioru biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
- Biblioteka otwarta jest codziennie.
- Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie trwania zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.
- W bibliotece i czytelni obowiązuje cisza, nie wolno wnosić jedzenia i picia.
- Jednorazowo można wypożyczyć 5 książek na okres miesiąca, lektury na okres 21 dni. Biblioteka zastrzega sobie prawo do skrócenia czasu wypożyczenia.
- Po upływie terminu czytelnik jest zobowiązany zgłosić się po prolongatę, należy to uzgodnić z nauczycielem bibliotekarzem.
- Czytelnik odpowiada finansowo za materiały biblioteczne, z których korzysta.Wypożyczone książki i materiały należy chronić przed zgubieniem i zniszczeniem. Przed wypożyczeniem czytelnik powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić bibliotekarzowi.
- W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonych materiałów użytkownik jest zobowiązany do zakupu takiej samej pozycji lub wskazanej przez nauczyciela bibliotekarza albo zwrócenia wskazanego przez bibliotekarza ekwiwalentu.
- Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego (klasy I i II – do czerwca, klas III do kwietnia) książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych należy oddać do biblioteki.
- Uczeń, po rozliczeniu się z wypożyczonych materiałów bibliotecznych w ciągu roku szkolnego, może wypożyczyć na czas trwania ferii letnich 5 książek. Wszystkie książki należy oddać w pierwszym tygodniu września kolejnego roku szkolnego.
- Uczniowie kończący naukę w szkole zobowiązani są do zwrotu wszystkich wypożyczonych materiałów bibliotecznych w ogłoszonym terminie.
- Jeżeli uczeń do dnia odebrania świadectwa ukończenia szkoły lub innych dokumentów w przypadku odejścia ze szkoły, nie zwróci wypożyczonych książek i innych materiałów bibliotecznych, dyrektor szkoły może podjąć odpowiednie kroki, mające na celu uregulowanie zobowiązań ucznia wobec szkoły.
- Absolwenci szkoły (np. maturzyści) i inne osoby mogą korzystać ze zbiorów biblioteki po podpisaniu zobowiązania do przestrzegania zapisów regulaminu.
- Z księgozbioru podręcznego oraz czasopism i zbiorów multimedialnych można korzystać wyłącznie na miejscu.
- Wykorzystaną książkę lub czasopismo należy odłożyć w to samo miejsce.
II. Korzystanie ze stanowisk komputerowych
- Z komputera mogą korzystać nieodpłatnie wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły w godzinach pracy biblioteki (z wyłączeniem prac wewnątrzbibliotecznych), jeżeli nie odbywają się w niej zajęcia dydaktyczne.
- Komputer w bibliotece służy do wyszukiwania informacji w sieci Internet, potrzebnych w przygotowaniu się do lekcji, oraz korzystania z programów. Obowiązuje kategoryczny zakaz wykorzystania komputera do gier i zabaw.
- Zabronione jest korzystanie z komputera w celach zarobkowych, wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców i dystrybutorów oprogramowania i danych.
- Praca przy komputerze możliwa jest po otrzymaniu zgody nauczyciela bibliotekarza. Uczeń może korzystać z komputera poza swoimi godzinami lekcyjnymi.
- Jednorazowo można korzystać z komputera do 1/2 godziny. Czas ten może ulec wydłużeniu do 1 godziny - jeżeli nie będzie innych chętnych.
- Uczeń może skorzystać na miejscu z programów multimedialnych posiadanych przez bibliotekę
- Nie wolno zmieniać ustawień komputera oraz zainstalowanego oprogramowania, instalować własnych programów, kasować zainstalowanych.
- Nie wolno wykonywać żadnych połączeń technicznych bez zgody nauczyciela (np. włączać i wyłączać komputera, rozłączać kabli zasilających).
- Wydruk dokumentów odbywa się tylko za zgodą nauczyciela – bibliotekarza.
- Za niestosowane się do regulaminu nakładane będą kary: naprawienie wyrządzonych szkód, odpowiedzialność finansowa (jeśli użytkownik jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice) oraz zakaz korzystania z komputera przez wyznaczony czas.
- W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika.
Opracowała: Małgorzata Rajpold