Szkolny projekt czytelniczy
„Warto przeczytać” - prezentacje

 

14 grudnia 2017 r. uczniowie ZSL-G w ciekawy i nietuzinkowy sposób próbowali zachęcić swoich rówieśników do przeczytania wybranej przez siebie książki.  Forma i sposób prezentacji były oryginalne i wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Uczniowie nie tylko przeczytali wybrane dzieła, ale włożyli dużo pracy i wysiłku w zaprezentowanie treści, mając na celu pozyskanie dla tej „jednej, wybranej”  kolejnych czytelników. Sięgnęli po różne środki artystycznego wyrazu: obraz, dźwięk, słowo, grę teatralną, prezentację multimedialną. Wykorzystali wiele talentów, zarówno reżyserskich jak i aktorskich i udowodnili, że młodzi ludzie czytają i świetnie się przy tym bawią.

 

A wszystko za sprawą realizowanego w naszej szkole projektu czytelniczego „Warto przeczytać”. Wybrani uczniowie wcielili się w role książkowych bohaterów. Za ich sprawą  zostaliśmy przeniesieni w świat fantasy, magii, czarów, ale też świat realny z problemami
i sytuacjami prawdopodobnymi. Zwycięstwo podzieliły między siebie dwie klasy gimnazjum; III b prezentując książkę „Lato Eden” Liz Flanagan i IIa „Ten gruby” Barbary Ciwoniuk,
II miejsce zajęła klasa  II b gimnazjum promująca książkę   „Więzień labiryntu” Jamesa Dashnera , a III miejsce przypadło klasie Ia liceum za sceny z książki „Zanim się pojawiłeś” JojoMoes. Pomysły i ich realizację oceniało jury w składzie: Maria Abou-Khadra, Katarzyna Gorąca, Mariusz Dynek, Małgorzata Rajpold.

 Tego dnia nastąpiło również ogłoszenie wyników konkursu mitologicznego, w którym najwięcej punktów zdobyli  uczennica klasy II B LO Natalia Siwińska oraz Jakub Grabowski z klasy IALO.

Do tegorocznego konkursu plastycznego  „Okładka do mojej ulubionej książki” zgłoszono 13 prac. Przy ocenie wzięto pod uwagę zgodność z tematyką konkursu, technikę wykonania, ogólny wyraz artystyczny. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:

1 miejsce  - Julia Kucińska IIIbg                 Stephen King To
                   - Kaja Struszczak IIag                 Jay Asher 13 powodów

2 miejsce   - Zuzanna Wolanin IIIag        Tim Burton Gnijąca panna młoda

3 miejsce  - Daria Kamińska III bg            Stephen King Cmętarz zwierząt

 

Lista autorów wszystkich prac:

1.      Daria Kamińska III bg                        – Stephen King Cmętarz zwierząt

2.      Kaja Struszczak IIag                – Jay Asher 13 powodów

3.       Zuzanna Wolanin IIIag           - Tim Burton Gnijąca panna młoda

4.      Julia Kucińska IIIbg                 - Stephen King To

5.      Olga Stopczyńska IIb LO        – Eric Emmanuel Schmitt Oskar i pani Róża

6.      Kalina Stanik IIIbg                  - Cornelia Funke Atramentowe serce

7.      Maciej Kubiak IIIbg                - Adam Mickiewicz Pan Tadeusz

8.      Oliwia Mazurkiewicz IIIag     - Anna Sewel Mój Kary

9.      Oliwia Majtczak IIIag             - J.R.R. Tolkien Hobbit

10.  Sandra Kuźmińska IIIag          - James Patterson Eksperyment Anioł

11.  Monika Wawrzyn IIIag           - Wasterlands Historia Mei

12.  Katarzyna Antczak IIIag         - J. K. Rowling Dom tajemnic

13.  Konrad Stasiak IIIaLO             - Bolesław Prus  Lalka

 

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

CZYTANIE WESELA

 

W miniony piątek (24 listopada) w ramach realizacji projektu czytelniczego i współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną  w Zespole Szkół Licealno- Gimnazjalnych wspólnie czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Wspólnie tzn. kierownik MBP p. Ewa Fijołek, uczniowie, nauczyciele ZSL-G oraz wszyscy, którzy przyjęli zaproszenie i zaszczycili swoją obecnością: Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Magdalena Szajder, nauczyciele i uczniowie Publicznego Liceum Katolickiego, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr2, Szkoły Podstawowej nr 3. 

Uczestnicy czytali- zgodnie z ideą dramatu- z podziałem na role a sceny czytane, rozdzielały sceny odgrywane przez aktorów ze Szkolnego Teatru Eureka. Uczniowie wcielili się i zobrazowali bohaterów dramatu: Panią Młodą, Pana Młodego, Zosię , Haneczkę, Radczynię, Czepca, Dziennikarza, Poetę i Marynę.