Noc Biologów na Uniwersytecie Łódzkim

Zapraszamy na IX  Noc Biologów

 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego

P1010213
P1010238
P1010245 (1)
P1010247 (1)
P1010252 (1)
P1010263 (1)
P1010277
P1010280
P1010296
P1010300
P1010331
P1010336
P1010342
P1010350
P1010366
P1010373
P1010376
P1124302
P1124305
Previous Next Play Pause

 

Noc Biologów  to wydarzenie, które zagościło już na stałe w terminarzu wyjazdów uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Głownie. Każdego roku z niecierpliwością oczekiwaliśmy na ten wyjazd, fascynującą  podróż w świat nauk przyrodniczych. Z uwagi na istniejącą sytuację epidemiczną w kraju tegoroczna Noc Biologów  nieco zmieniła swe oblicze i odbędzie się w trybie online.

         W tym roku, choć w zmienionej formie, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego już po raz dziewiąty zaprasza stałych bywalców jak i nowych zainteresowanych na Noc Biologów, która odbędzie się 8 stycznia 2021 r. przez platformę TEAMS.

 

         Nie oznacza to jednak, że każdy kto pragnie wziąć udział w tym wydarzeniu, zostanie pozbawiony emocji towarzyszących tradycyjnym spotkaniom z łódzkimi biologami. Tym razem będzie inaczej – ale nie mniej magicznie i nie mniej ciekawie.

 

Tematem przewodnim Nocy Biologów są MIKROORGANIZMY, ale czy to nas dziwi? W tych trudnych czasach pandemii, w których wciąż bombardowani jesteśmy nowymi faktami na temat koronawirusa badacze z UŁ postanowili zwrócić naszą uwagę także na pozytywne aspekty wynikające z obecności drobnoustrojów w naszym życiu. I chociaż będziemy mieli okazję do zapoznania się z metodami wykorzystywania mikroorganizmów do tworzenia broni biologicznej i dowiemy się nieco więcej na czym polega bioterroryzm to ponad to, dostaniemy również bezpośrednią możliwość obejrzenia mikroorganizmów nam sprzyjających.

Zastanawiacie się może jak uda Wam się zobaczyć te organizmy? To bardzo proste … specjalnie z tej okazji zostaną poprowadzone dla Was eksperymenty na żywo z laboratorium mikrobiologicznego, a dzięki zastosowaniu kamery … widok tych mikroorganizmów prosto spod mikroskopu trafi do Waszych oczu … czyż to nie brzmi fascynująco? 

 

A to nie jedyne warsztaty, które w tak przyjazny sposób pokażą nam świat mikrobów w bardziej sprzyjającym świetle. Dostaniemy jeszcze szansę nauczenia się jak szukać tych mikroorganizmów w naszym otoczeniu i dowiemy się co trzeba zrobić, aby się z nimi zaprzyjaźnić. Zaprzyjaźnić, zapytacie? Czy to w ogóle możliwe … weź udział w spotkaniu, sprawdź sam i baw się dobrze!

 

A co zrobić, gdy pomimo tego, iż bardzo nie chcemy wchodzić w ‘bezpośredni kontakt’
 z niektórymi drobnoustrojami one i tak znajdą drogę by w nas zagościć mimo, że nie mają naszego pozwolenia? Jak sobie wtedy poradzić? Jak możemy się chronić? I na te pytania dostaniemy odpowiedzi. 

Na przykład zostaniecie zachęceni do produkcji własnych kosmetyków domowych, których właściwości przeciw-bakteryjne i przeciwgrzybiczne wobec obecnych w naszych domach patogenów – pozwolą Wam poczuć się bezpiecznie i żyć w zdrowiu. 

 

Co więcej dostaniecie ogromną szansę poczuć woń intrygujących olejków eterycznych oraz innych mieszanin lotnych …   nie wierzycie że je poczujecie? Przekonajcie się sami, czy czasem sama obecność na wykładzie nie wystarczy. 

 

Ale to nie wszystko, tej Nocy dowiemy się jeszcze o ekscytującej przyjaźni pomiędzy grzybami a mikrobami oraz o tym jak wykorzystać zakwity sinicowe w medycynie, m.in.
w walce z chorobami nowotworowymi. 

Każdy z nas dostanie szansę na zdobycie porządnej dawki wiedzy w bardzo przystępny sposób … nie przegapmy tej okazji!

 

Cały program Nocy Biologów oraz LINKI do zaproponowanych wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie Łódzkim można prześledzić na stronach: 

 

http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=lodz&idp=program

http://www.nocbiologow.pl

www.biol.uni.lodz.pl

https://www.facebook.com/WydzialBiOS

 

Uwaga: na niektóre wydarzenia wymagana jest rejestracja!!!

Jak każdego roku  i tym razem na tym wyjątkowym wydarzeniu nie zabraknie uczniów

 I Liceum Ogólnokształcącego w Głownie.

 

                                                                                       Serdecznie zapraszamy