26 stycznia 2021

MATERIAŁY EDUKACYJNE WSPOMAGAJĄCE ZDALNE NAUCZANIE

 

Kształcenie na odległość: Poradnik dla szkół

 

LEKTURY SZKOLNE (I NIE TYLKO)

WolneLektury.pl

Darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

ChmuraCzytania.pl 

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Norwida,  Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Czytaj.pl

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce. Główna odsłona akcji odbywa się co roku
w listopadzie (choć ostatnio odbyła się specjalna edycja z powodu kwarantanny). W ubiegłym roku kampania dotarła do prawie 1000 miejscowości w Polsce i wielu miejsc za granicą. Warto obserwować, można uzyskać darmowy dostęp do nowości wydawniczych w postaci ebooków i audiobooków.

 

PLATFORMA MEN Z MATERIAŁAMI EDUKACYJNYMI

Epodreczniki.pl

Ta platforma to narzędzie informatyczne, na którym umieszczono bezpłatne materiały edukacyjne. Wszystkie treści dostępne są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji ani dodatkowego oprogramowania.

E-lekcje historii z Polskim Radiem

W serwisie przygotowano wybór artykułów i serwisów historycznych, które urozmaicą zdalną naukę. Wybór materiałów i linków oparty jest o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego
i rozszerzonego) dla liceów i techników.

 

NAUKA ZDALNA Z NOWĄ ERĄ

Terazmatura.pl

Portal dla maturzystów i nauczycieli. Każdy maturzysta może teraz bezpłatnie korzystać ze wszystkich zasobów portalu – arkuszy, fiszek, kalendarza przygotowań maturalnych i wielu, wielu innych materiałów edukacyjnych.

Dlaucznia.pl

Portal dla uczniów uczniów szkół średnich. Zawiera kompleksowe opracowania każdego tematu: lekcje, podsumowania, infografiki, filmy i materiały wspomagające.

Uczniowie mają dostęp do fiszek i quizów, dzięki którym szybko sprawdzą swoją wiedzę.

Dlanauczyciela.pl

Tutaj zebrano materiały do wykorzystania w pracy zdalnej z uczniami.

 

NAUKA ZDALNA Z WSIP

Pomagamy w nauce z domu 

Strona, na której udostępniono niezbędne pomoce, z których mogą korzystać zarówno uczniowie i rodzice, jak i nauczyciele. Wymaga rejestracji nauczyciela.

Zdasz.To

Darmowy serwis dla uczniów szkół średnich ułatwiający naukę poszczególnych przedmiotów.

WSiPnet

Platforma umożliwiająca pracę nauczycieli i uczniów w oparciu o e-podręczniki WSiP, wymaga zalogowania.

 

MATERIAŁY CKE

Zbiory zadań 

Miejsce, w którym dostępne są zbiory zadań z przedmiotów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym,  zawierają one od kilkudziesięciu do kilkuset zadań, pogrupowanych według zagadnień tematycznych. Wiele zadań w tych zbiorach zawiera nie tylko przykładowe rozwiązania, ale również komentarze i wskazówki, przydatne w samodzielnej pracy. 

Arkusze maturalne 

Tutaj opublikowano wszystkie arkusze maturalne z lat 2015-2019, przydatne przy powtarzaniu i sprawdzaniu zdobytej wiedzy.

 

TEATR, FILM, MUZYKA...

FilmotekaSzkolna.pl

Ogólnopolski program edukacji filmowej dla szkół ponadpodstawowych, realizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wprowadzenie wiedzy o filmie do programu nauczania.

Ninateka.pl

Platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie

PolskaPoezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

MuzykotekaSzkolna.pl

Internetowy serwis edukacji muzycznej redagowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

KulturalnaSzkoła.pl

TVP Kultura przygotowała specjalne pasmo edukacyjne “Kulturalna szkoła”. W dni powszednie od godz. 13:00 antena zaprasza na filmy, spektakle i programy kierowane do młodzieży szkolnej.

 

INNE

LegalnaKultura.pl

Celem Fundacji Legalna Kultura jest prowadzenie działań na rzecz promocji legalnych źródeł kultury i budowania świadomości odbiorców na temat ich roli.  Na stronie Fundacji wyodrębniona jest  StrefaDlaUczniów  z wyszczególnionymi legalnymi źródłami w postaci stron internetowych przydatnych w nauce poszczególnych przedmiotów.

Culture.pl

Portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, stworzony przez Instytut Adama Mickiewicza. Portal stawia sobie za zadanie promowanie dokonań polskich twórców w świecie oraz poszerzanie świadomości kulturalnej u polskiego odbiorcy.

KopernikwDomu

Na stronie Centrum Nauki Kopernik uruchomiono platformę wspomagającą uczniów i nauczycieli w realizacji edukacji zdalnej, można na niej znaleźć inspirację wielu ciekawych eksperymentów i doświadczeń.

 

Poniżej kilka stron z materiałami edukacyjnymi do samodzielnej nauki.

 

https://epodreczniki.pl/
https://pistacja.tv/

https://szaloneliczby.pl/
http://www.math.edu.pl/
https://pl.khanacademy.org/

https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna
https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

 


21 grudnia 2020

Wszystko to, co wyjątkowe  -  Matthew Quick  

 

Oto Nanette. Wzorowa uczennica, gwiazda szkolnej ligi piłkarskiej i posłuszna córka. Zawsze robi to, czego się od niej oczekuje.

Ale wszystko zmienia się w dniu, w którym dostaje podniszczony egzemplarz Kosiarza balonówki – tajemniczej, niewydawanej od lat kultowej powieści. Nanette czyta ją dziesiątki razy. Chce być taka jak główny bohater. Chce być buntowniczką.
Choć udaje wygadaną rebeliantkę, w środku to jednak ta sama Nanette, samotna introwertyczka, która usiłuje znaleźć swoje miejsce w nieprzyjaznym świecie. Zmuszona dokonać kilku trudnych wyborów nauczy się, że za bunt trzeba czasem zapłacić wysoką cenę.

Ponad wszystko - Nicola Yoon

Choroba nastoletniej Macddy jest bardzo rzadka. Ma alergię na cały świat. Od siedemnastu lat jest uwięziona w domu. Kontaktują się z nią wyłącznie mama i pielęgniarka. Pewnego dnia Maddy wygląda przez okno i widzi... jego. Jest wysoki, szczupły, ubrany na czarno. Ich spojrzenia się spotykają. Obserwuje go z oddali. Już wie, że jej życie właśnie się zmieniło. Nieodwracalnie. I wie, że to będzie katastrofa.

Maybe Someday - Colleen Hoover

On, Ridge, gra na gitarze tak, że porusza każdego. Ale jego utworom brakuje jednego: tekstów. Gdy zauważa dziewczynę z sąsiedztwa śpiewającą do jego muzyki, postanawia ją bliżej poznać.
Ona, Sydney, ma poukładane życie: studiuje, pracuje, jest w stabilnym związku. Wszystko to rozpada się na kawałki w ciągu kilku godzin.
Wkrótce tych dwoje odkryje, że razem mogą stworzyć coś wyjątkowego. Dowiedzą się także, jak łatwo złamać czyjeś serce…

„Maybe Someday” to opowieść o ludziach rozdartych między „może kiedyś” a „właśnie teraz”, o emocjach ukrytych między słowami i o muzyce, którą czuje się całym ciałem.


11 grudnia 2020

W tym tygodniu „Biblioteka poleca”:

Co robić gdy brakuje Ci odwagi? Kultowy poradnik dla nastolatków – Jennifer Shannon

Chcesz stać się odważniejszą wersją siebie? Czujesz, że czas pożegnać się z nieśmiałością i zacząć walczyć o swoje? Masz już dość chowania się w cieniu? Męczy się to, że w obliczu stresujących sytuacji zamieniasz się w kogoś, kim nie jesteś?


Ekspertka w dziedzinie terapii CBT i ACT przygotowała dla Ciebie profesjonalny trening psychologiczny. Jej metody są skuteczne, bo oparte na dowodach naukowych. Treść doprawiła szczyptą humoru i wzbogaciła komiksami, które pomogą ci lepiej zrozumieć jej sekrety i skuteczniej wcielić je w życie. To nie jest typowy poradnik psychologiczny, a doskonale zaprojektowana innowacja terapeutyczna.


Nieśmiałość znika tylko wtedy, kiedy stawiasz jej czoła. A zmiany przychodzą wtedy, gdy zaczynasz działać.


Sekretne życie zwierząt -  Andrzej G. Kruszewicz

Poznaj najciekawsze tajemnice zwierzęcego świata.

W życiu codziennym bardzo często posługujemy się epitetami odwołującymi się do nazw zwierząt. Czasem używamy ich niestety w kontekście obraźliwym. Osłem lub baranem nazywamy kogoś upartego. Określenia małpa, suka czy hiena też nie zaliczają się do komplementów. Skojarzenia zwierzęce pojawiają się jednak także w znaczeniu pieszczotliwym. Mamy więc wśród bliskich kotki, pieski, misie, żabki i myszki. Czy takie porównania są zgodne z charakterem zwierząt? Na ile zwyczaje panujące wśród zwierząt możemy odnosić do naszego życia, a zwłaszcza do relacji w rodzinie?

Poznaj najciekawsze tajemnice zwierzęcego świata.


Osaczeni przez liczby. O algorytmach, które kontrolują nasze życie.
Od facebooka i Googla po fake newsy i bańki filtrujące           

- David Sumpter 

Osaczeni przez liczby to podróż przez ciemną stronę matematyki, podczas której dostrzegamy jak rządzi ona naszą aktywnością w mediach społecznościowych a nawet …wpływa na nasze plany turystyczne. Algorytmy sterują całymi społeczeństwami, czego najlepszym przykładem jest afera Cambridge Analytica w której niechlubną i kluczową jednocześnie rolę odegrał Facebook wykorzystując bez naszej wiedzy i zgody posiadane na nasz temat „wrażliwe” dane. David Sumpter podjął się niełatwego zadania; sprawdził czy matematyka przekracza (i w jakim stopniu) niebezpieczne granice, ingerując i wpływając na podejmowane przez nas decyzje. Rozwój technologiczny, stale zwiększająca się zależność ludzi od komputerów i Internetu otworzyły przed matematykami i analitykami danych okno na nasze życie. Wykorzystując stale zbierane dane o tym gdzie podróżujemy, gdzie robimy zakupy, (a zwłaszcza co i z jaką częstotliwością) kupujemy, oraz jakie są nasze zainteresowania, poglądy, orientacja seksualna, preferencje i zapatrywania polityczne, mogą oni antycypować nasze przyzwyczajenia i coraz bardziej przenosić ciężar podejmowanych przez nas decyzji na …algorytmy.”


Zamachy na Piastów Agnieszka Teterycz-Puzio 

Od nieudanej próby zabójstwa Bolesława Chrobrego podczas spotkania z cesarzem Henrykiem II, po dramatycznie dla Polski morderstwo Przemysła II, dzieje naszej pierwszej dynastii usiane są zamachami i spiskami na życie władców. Motywacje zamachowców nie zawsze były natury politycznej. Choć nie wszyscy Piastowie wiedli tak bujne życie, jak Kazimierz Wielki, próby ich usunięcia miewały także podłoże osobiste.

Jakie były dalsze losy zamachowców? Co popychało ich do czynów, które nie raz dramatycznie zmieniały dzieje Piastów i całego kraju? I jak Polska prezentowała się pod tym względem na tle „średniej europejskiej”?

Agnieszka Teterycz-Puzio – profesor dr hab., wykładowca historii w Akademii Pomorskiej, autorka kilku biografii polskich władców średniowiecznych oraz uznanej książki Polscy krzyżowcy.


Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić  - Dean Burnett

Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?

WSTAWAJ! SZKODA DNIA!

MOŻE MÓGŁBYŚ ODŁOŻYĆ TEN TELEFON CHOĆ NA MINUTĘ?!

TRAKTUJESZ DOM JAK HOTEL!

A cóż to się porobiło z twoimi rodzicami?

Istnieją setki książek dla rodziców o tym, jak mają radzić sobie z tobą. Teraz trzymasz w ręku pierwszą książkę napisaną dla ciebie po to, byś mógł zrozumieć, co, u licha, dzieje się z twoimi rodzicami. Jej autorem jest światowej sławy neurobiolog Dean Burnett, znany z bestsellera „Gupi muzg”.

Dlaczego rodzice mają obsesję na punkcie porządku i twojego smartfona, nie pozwalają ci się wyspać i w ogóle cię nie rozumieją? Nie martw się, to ich bardzo typowe usterki. Dzięki tej książce dowiesz się, jak je usuwać, a nawet – jak im zapobiegać!

Źródło: https://lubimyczytac.pl


3 grudnia 2020

Najgłośniej krzyczy serce  - Martyna Senator 

 

Nina to młoda i wrażliwa dziewczyna, która ponad wszystko kocha taniec. Pewnego dnia jej na pozór idealne i poukładane życie zamienia się jednak w koszmar. Kacper natomiast próbuje wmieszać się w tłum i zniknąć. Chłopak kiedyś miał wszystko, teraz jednak jego jedynym celem jest przetrwanie.


Serce na wietrze, tom II z serii Okruchy gorzkiej czekolady  - Elżbieta Sidorowicz

 

Ania ze sztuką radzi sobie świetnie, jednak przedmioty ścisłe to dla niej czarna magia. W dodatku nowy, surowy nauczyciel matematyki zamienia jej życie w piekło. W związku z tym, aby oderwać się od szkoły, dziewczyna zapisuje się do grupy Dworzec, która zrzesza dobrze rokujących artystów. Tam poznaje Witka, a między dwójką nastolatków zaczyna rodzić się niezrozumiałe dla nich obojga uczucie. I każde z nich będzie chciał poradzić sobie z nim na własny sposób. Czy jednak czekanie i niepewność nie zaprzepaszczą tego, co zapowiada się na coś naprawdę fajnego?

 


Gołąb i wąż - Shelby Mahurin

 

Louise le Blanc po ucieczce ze swojego klanu znajduje schronienie w mieście Cesarine. Tam, kosztem przetrwania, musi porzucić wszelką magię, zdając się tylko na samą siebie. Dlaczego Lou musi się ukrywać? Bowiem w mieście takim jak Cesarine poluje się na takie jak ona.

Dziewczyna jest czarownicą, dlatego nikt w najśmielszych snach nie spodziewał się, że jej życie splecie się z życiem Reida Diggory’ego. Reid, który na święceniach przyjął imię Chasseur, żyje w myśl zasady, że czarownice trzeba zabijać.

Jednak miłość czyni głupców z nas wszystkich, dlatego choć wojna między czarownicami a Kościołem jest nieprzejednana, być może niemożliwe stanie się możliwe?

 


Spalona - Laura Bates

 

Upokorzenie jakie spotkało 15-letnią Annę w internecie sprawia, że ta postanawia usunąć po sobie wszelkie wirtualne ślady i zacząć wszystko od nowa. Pod nowym nazwiskiem, w małej szkockiej wiosce, odżegnując się od wszystkiego, co stanowiło jej dotychczasową tożsamość.

Dziewczyna znajduje się w trudnej sytuacji. Próbuje się chronić zachowując pełną anonimowość, jednocześnie przeżywa trudne chwile związane z żałobą, po niedawno zmarłym ojcu, co przypomina jej o dotychczasowym życiu.

Niestety pozostanie niewidocznym na dłuższą metę jest bardzo trudne, dlatego kiedy nieświadomie zachodzi za skórę szkolnemu przywódcy, Simonowi Stewartowi, ten zaczyna interesować się dziewczyną o wiele bardziej, niż by tego chciała.

Podczas gdy przeszłość powoli zakrada się do jej życia, Anna odkrywa mroczną historię związaną z nowym miejscem zamieszkania. Opowiada ona o Maggie, buntowniczej dziewczynie, która spodobała się synowi ziemskiego właściciela ziemskiego – i przyszło jej za to drogo zapłacić.


Radio Silence -  Alice Oseman

 

Frances jest świadoma tego, kim jest i do czego chce w życiu dojść. Pierwszy krok do realizacji swojego planu to rozpoczęcie dorosłego życia i dostanie się na wymarzoną uczelnię. Nikt i nic nie może jej w tym przeszkodzić! Żadni znajomi, ciężar przeszłości, a tym bardziej ona sama.

Pewnego dnia Frances zostaje niespodziewanie zauważona przez autora swojego ulubionego podcastu z Radia Silence. Dziewczyna otrzymuje propozycję współpracy. Jej praca miałaby polegać na tworzeniu grafik do nowych odcinków. Nowe możliwości otwierają ją również na nowe znajomości, a te zasiewają w niej ziarno niepewności. Czy aby na pewno obrana przez nią droga jest tą, którą powinna podążać?

Odkrywając siebie na nowo stanie przed wyzwaniem. Którą wersją siebie zechce być i która z nich jest prawdziwa?


 

Ballada ptaków i węży (prequel serii Igrzyska śmierci) - Suzanne Collins

 

Tytuł ten to długo wyczekiwana premiera, zwłaszcza wśród fanów fantastyki oraz samych Igrzysk Śmierci. 

O czym opowiada Ballada ptaków i węży? Fabuła książki ma miejsce 64 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w pierwszej części serii. Będziemy mieli okazję, żeby poznać początki Prezydenta Snowa.

Na Kapitolu w porze dożynek rozpoczynają się dziesiąte Głodowe Igrzyska. Młody, osiemnastoletni Coriolanus Snow, przygotowuje się do roli mentora Igrzysk. Nie pała jednak zadowoleniem, kiedy dowiaduje się, że pod jego opiekę trafia uczestniczka z najbiedniejszego Dystryktu Dwunastego.

Mimo tego ambitny młodzieniec postara się nie poddawać. Zamierza wykorzystać cały swój spryt i urok, żeby pomóc dziewczynie. Od jej zwycięstwa zależy nie tylko życie młodej trybutki, ale także dalsze losy samego Snowa.

 


27 listopada 2020

W ramach cyklu Biblioteka poleca, chciałabym zachęcić Was do obejrzenia ekranizacji spektakli na podstawie znanych utworów literackich oraz programów poświęconych literaturze. To doskonałe uzupełnienie wiedzy, jak i powtórka do egzaminu maturalnego.

„Makbet” w reżyserii Andrzeja Wajdy

Tak o spektaklu mówił reżyser: „ Powstał zupełnie inny obraz, choć styl, obsadę i dekoracje przenieśliśmy wiernie z oryginalnej inscenizacji. Pozostał zimny klimat świata zminimalizowanego do kilku odcieni: czerni, szarości, błękitu. Dodaliśmy jednak efekty

specjalne, przez co widowisko stało się czymś z  pogranicza kina i teatru”.  Komputerowe efekty specjalne przygotowała Alvernia Studios, pierwsza w powojennej Polsce niepaństwowa wytwórnia filmowa.

Link :https://ninateka.pl/film/makbet-andrzejwajda?fbclid=IwAR08yL1EJ3PQiCrzowFjz4zML5xDzZin0ZNDum4s8Zp54zHIATgFw24mS80

 

Musical „Chłopi”

„Chłopi” według powieści Władysława Reymonta to kolejny musical Wojciecha Kościelniaka. Reżyser sięga ponownie po trudny do przełożenia na język teatralny tekst literacki i z powodzeniem przenosi go na Dużą Scenę Teatru Muzycznego w Gdyni. Ta interpretacja dzieła, to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób ważnej lektury.

Link:  https://vod.tvp.pl/website/chlopi,47294173#

 

„Śluby panieńskie”

Jedna z najsłynniejszych komedii Aleksandra Fredry przygotowana przez Jana Englerta w Teatrze Narodowym.

Link: https://vod.tvp.pl/website/sluby-panienkie,30803296

 

„Inny świat”

Proza obozowa Herlinga-Grudzińskiego dziś ma status klasyki. W PRL-u stanowiła pozycję zakazaną. Autor telewizyjnego scenariusza tematem swojej adaptacji uczynił człowieczeństwo jako sytuację graniczną, a więc kondycję o którą trzeba nieustannie walczyć, gdyż nie jest dana raz na zawsze.

Link: https://vod.tvp.pl/website/inny-swiat,44912600#

 

Ferdydurke”  Witolda Gomrowicza

Adaptacja powieści Witolda Gombrowicza, zrealizowana w 1986 r. przez Macieja Wojtyszkę, ze znakomitą rolą Jana Peszka. Spektakl znalazł się w Złotej Setce Teatru Telewizji.

Link: https://vod.tvp.pl/website/ferdydurke,47744349

 

Herbert – mosty

Cykl poświęcony wybranym wierszom Zbigniewa Herberta. Widz staje się świadkiem a zarazem uczestnikiem w procesie analizy wierszy, dokonywanym przez różniące się od siebie wiekiem, wiedzą i perspektywą życiową grupy czytelników jego poezji.

Link: https://vod.tvp.pl/website/herbert-mosty,40699992#

 

*********************************

Źródło: https://ninateka.pl

             https://vod.tvp.pl

W zasobach internetowych prezentowanych platform znajduje się wiele interesujących i przydatnych materiałów. 

Polecam. Małgorzata Rajpold

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W listopadzie ruszyła największa akcja czytelnicza w Polsce Czytaj Pl. Akcja ma charakter darmowej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. W tym roku przygotowano 12 wyjątkowych tytułów. Aby cieszyć się radością z czytania wystarczy pobrać aplikację Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR, który jest kluczem do wirtualnej biblioteki. Zeskanuj kod QR i ciesz sie radością czytania!                                       

  Akcja trwa od 02 - 30.11.2020r.

 

 


Od października na platformie internetowej wolnelektury.pl dostępny jest audiobook pt."Uczta” autorstwa Platona. Dzieło filozoficzne, które jest jednym z najważniejszych dzieł w historii kultury europejskiej. Tekst utworu, przeczytał znany aktor i reżyser teatralny i filmowy Andrzej Seweryn.

Dla tych, którzy wolą czytać, książka jest dostępna w formie ebooka w kilku formatach.

Polecamy!


 

"Niebo istnieje naprawdę" Todd BurpoLynn Vincent

Dusza wędrująca do góry...Dokąd zmierza? To pytanie zadają sobie wszyscy ludzie. Bo nie wierzę, że znalazłby się ktokolwiek, kto choć raz o tym nie pomyślał...Co stanie się z moją duszą? Tym niematerialnym wnętrzem, które jest częścią mnie, moimi myślami, moim umysłem, moim sumieniem, wszystkim pozostałym. Ciało jest tylko na chwilę, na ten czas, który dostaniemy do przeżycia. A później zostaje już tylko nasza dusza. Tylko pytanie, co z nią się stanie, gdy my umrzemy i odejdziemy z tego świata.?Chcecie się dowiedzieć, to sięgnijcie po tę książkę.


 

"W dżungli życia" Beata Pawlikowska

Polecam każdemu zastanawiającemu się nad sobą i życiem nastolatkowi i każdej szukającej sensu życia i swojej drogi nastolatce. Do poczytania, do przemyślenia.

 „W dżungli życia” jest lekturą obowiązkową dla wszystkich szukających inspiracji i motywacji do zmian. Podróżniczka opowiada o swoim życiu, jako dżungli, która może przerażać i unieszczęśliwiać, ale każdy z nas siłą woli, dążeniem do szczęścia może je zmienić, tak jak tylko zechce.


 

„Smętarz dla zwierzaków" Stephen King

Czasami martwe jest lepsze.

Zazwyczaj przeprowadzka to początek nowego życia, ale dla rodziny Creedów stała się początkiem ich końca. Mistrz horroru Stephen King zaprasza czytelników na wycieczkę do piekła i z powrotem!

Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem – przytulną, przyjazną wiejską przystanią po zgiełku i chaosie Chicago. Cudowne otoczenie Nowej Anglii, łąki, las to idealna siedziba dla młodego lekarza, jego żony, dwójki dzieci i kota. Wspaniała praca, mili sąsiedzi i droga, po której nieustannie przetaczają się ciężarówki. Droga i miejsce za domem, w lesie, pełne wzniesionych dziecięcymi rękami nagrobków – to tam dzieci z miasteczka zakopują swe martwe zwierzaki. Ci, którzy nie znają przeszłości, zwykle ją powtarzają... i nie chcą słuchać ostrzeżeń. 

Stephen King napisał tę powieść podczas pobytu w wynajętym domku w Orrington, w stanie Maine. Fakt ten niewiele by znaczył, gdyby nie cmentarz zwierząt, który znajdował się nieopodal…


"Eleonora i Park" Rainbow Rowell

Bohaterami książki R. Rowell są dziewczyna i chłopak, para nastolatków, którzy początkowo się nie lubią, ale jak to w książkach bywa – z upływem stron stają się sobie coraz bliżsi. Ich znajomość zaczyna się, gdy Eleonora pojawia się jako nowa uczennica w szkolnym autobusie i z braku lepszego miejsca siada koło Parka. Park i Eleonora to oboje trochę dziwacy i outsiderzy. On ubiera się na  czarno, słucha punk rocka, czyta nałogowo komiksy, a przy okazji jest w połowie Koreańczykiem, co sprawia, że czuje się trochę odmieńcem. Ona ubiera się po męsku, jest pulchna (albo tak się jej tylko wydaje, tego nie wiemy) i ma burzę rudych włosów. Jak rozwinie się ich znajomość - przeczytacie w książce


 

„Wielka Księga koszykówki. Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o NBA” Bill Simmons

Książka o baskecie, jakiej jeszcze nie było!
Kiedy szalenie uparty i niezwykle zabawny, uzależniony od koszykówki dziennikarz bierze się za opisanie historii NBA, można oczekiwać absolutnie fantastycznej lektury. Billa Simmonsa znają miliony fanów w USA. Jego książka stała się biblią dla każdego, kto kocha basket.

Od odwiecznego pytania o to, kto był górą w rywalizacji Billa Russella i Wilta Chamberlaina, przez rozważania na temat najlepszego zespołu w historii, po ranking 96 największych graczy w dziejach NBA i odkrycie sekretu koszykówki.

Simmons otwiera - a potem zamyka raz na zawsze - każdą koszykarską debatę. Jego opinie są autorytarne, bywają kontrowersyjne, ale jednocześnie sprawiają, że każda strona Wielkiej księgi koszykówki dostarcza znakomitej rozrywki. Zupełnie tak, jakby Michael Jordan wrócił na parkiet w najlepszej formie i zmierzył się z drużyną LeBrona Jamesa. To po prostu trzeba przeczytać!