4  grudnia w naszej szkole  obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS jako znak solidarności z osobami zarażonymi HIV, chorymi na AIDS oraz ich rodzinami oraz znak naszej świadomości o powadze problemu. Jest to problem, który pojawił się ponad 30 lat temu, i pomimo upływu czasu nie zmniejsza się, lecz nadal zbiera żniwo wśród nieświadomych i ryzykownych zachowań, dlatego warto o nim rozmawiać, dlatego warto go znać, bo tylko edukacja jest jedyną na dzień dzisiejszy szczepionką, którą możemy przekazać światu.

Ten szczególny dzień zaczęliśmy od  audycji radiowej  „Coś nas łączy, pamiętajmy o HIV”, podczas której młodzież miała możliwość zapoznania się z rozmiarami zjawiska w Polsce i na świecie, istotą choroby oraz profilaktyką HIV. Audycję poprowadzili uczniowie klasy  II A liceum – Magdalena Balcerska oraz Piotr Burtka. Natomiast na godzinach wychowawczych młodzież uczestniczyła w krótkich warsztatach tematycznych, które poprowadzili uczniowie klas III gimnazjum i II liceum. Szkolne obchody Światowego Dnia Walki z AIDS  zostały zorganizowane przez panią Martę Polit – Wawrzyn.  

 Podsumowaniem  uroczystości było zapalenie ze zniczy czerwonej kokardy na szkolnym boisku i uczczenie wszystkich osób dotkniętych problemem HIV/AIDS oraz ich rodzin minutą ciszy. Był to nasz wyraz pamięci i solidarności, nasze małe przesłanie, że uczniowie i nauczyciele ZSL-G w Głownie pamiętają, że myślami i sercem są ze wszystkimi, których los dotknął tą chorobą XXI wieku…

W tym dniu społeczności szkolnej ZSL-G  towarzyszył  symbol czerwonej kokardki. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ nie odniesiono jeszcze zwycięstwa nad epidemią HIV/AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Pomysł zrodził się

 z symbolu żółtej wstążeczki, która upamiętniała żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor kokardki, wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę i miłość.

Ten dzień uczył nas wszystkich tolerancji dla zakażonych i chorych, wskazywał na niebezpieczeństwa i dostarczył wielu cennych dla wszystkich informacji.